Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Peer-to-peer sítě: jak fungují a kde je problém

Internet toho nabízí spoustu. Určitě chceš využít svoje možnosti a z netu stáhnout to, co se ti líbí nebo co zrovna potřebuješ. Možná už jsi slyšel o tzv. peer-to-peer sítích. Přečti si, jak vlastně fungují a zjistíš, že s nimi není všechno tak růžové, jak se na první pohled zdá.

„Peer-to-peer“ (P2P) se říká sítím, které jsou založené na vzájemné komunikaci jednotlivých uživatelů (neboli klientů). Takže zatímco se běžně na internetu uživatelé většinou připojují k nějakému serveru (na kterém jsou uložené třeba obrázky nebo celé webové stránky), u P2P si jednotliví uživatelé vyměňují všechny informace přímo mezi sebou.

Peer-to-peer sítě zpravidla nemají žádné centrum, a když, tak jen pro usnadnění komunikace. Jednotliví uživatelé jsou ale na stejné úrovni („peer to peer“ znamená v překladu „rovný s rovným“). Jinými slovy, všichni se k sobě připojují navzájem. U P2P sítí je důležitá rychlost. U normálního spojení „klient-server“ platí, že čím více lidí se připojuje k serveru, tím je přenos dat pomalejší. U P2P je tomu přesně naopak: čím více lidí se zapojí, tím je sít rychlejší.

Typickým příkladem P2P architektury jsou tzv. torrenty, přes které občas lidé sdílejí různé soubory (například hudbu, filmy nebo počítačové programy) – ale bohužel velmi často nelegálně. Pokud totiž chce uživatel z internetu něco stáhnout přes P2P síť, musí zároveň i něco jiného nabídnout. A to už je nezákonné. Internet ale není tak anonymní, jak se může na první pohled zdát. Porušování zákonů a autorských práv se dá snadno vystopovat a může skončit odpojením od internetu nebo i tučnou pokutou.

Více z této kategorie: « Co a jak se dá stáhnout z netu?
zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!