Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Co a jak se dá stáhnout z netu?

Sdílení a stahování různých souborů z netu je v posledních letech hlavně mezi mladými lidmi opravdu oblíbené: díky rychlému připojení si můžeš z netu stáhnout všechno možné – muziku, obrázky nebo třeba celé knihy.

Soubory se dají posílat samozřejmě i klasicky jen tak mezi sebou – třeba e-mailem nebo přes nějakou službu jako je Rapidshare nebo eDisk; ale mnohem zajímavější jsou nové formy sdílení, které přišly společně se službami tzv. „Web 2.0“. Díky nim se může současně spousta lidí rychle a jednoduše dostat k nejrůznějším souborům. Některé takové služby určitě znáš: pro sdílení videa je nejznámější server YouTube.com (u nás ještě třeba Stream.cz), pro fotky se hodně používá Flickr.com (nebo u nás Rajče.net), a sdílet můžeš i další zajímavé věci: tak například služba Digg.com se zaměřuje na sdílení zpráv a novinek (a čím je článek zajímavější, tím víc dostane „diggů“). A jestli zrovna potřebuješ zjistit něco důležitého do školy, dokonalým příkladem je Wikipedie, unikátní univerzální encyklopedie, kterou vytvářejí sami uživatelé.

Tyto služby navíc obsahují i různé „komunitní prvky“ – můžeš třeba hodnotit ostatní fotky a videa, přidávat k nim komentáře, můžeš si vytvořit vlastní uživatelský profil, posílat vzkazy ostatním uživatelům a podobně. Tvoje nejoblíbenější obrázky nebo videa se potom zobrazují i ostatním, a tak se vyplatí nahrát něco opravdu zajímavého, co by se mohlo líbit.

Přes internet se pochopitelně dají stahovat i věci komerční, které se obvykle kupují v normálních kamenných obchodech s hudbou nebo filmy. Ke stahování takových souborů z netu se využívá některý ze systémů digitálního prodeje. Tak například u hudby je jedničkou systém iTunes od Apple, který používají především miliony majitelů přehrávače iPod. A třeba v oblasti počítačových her je velmi známý distribuční systém Steam od Valve.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd