Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jak můžeš platit online?

Určitě už ses na internetu setkal s možností zaplatit za něco online, třeba za stahovanou muziku nebo třeba za poslání cédéčka. Platit se dá kartou, dokonce i smskou, způsobů je zkrátka hodně. Přečti si, jaké možnosti máš při placení online!

První a rozšířený způsob je platba kartou. Jestli už nějakou kartu vlastníš, tak ji na placení přes internet můžeš používat. Karta musí být ale funkční pro internetový způsob platby – to zjistíš v bance, kde máš svůj účet. Jestliže kartu nebo účet nemáš, nezoufej. Poraď se třeba s rodiči nebo s kamarády ve škole, jestli je dobré si je pořídit.

Platba kartou

  • je to nejrychlejší způsob, jak zaplatit
  • je nejlevnější, oproti jiným způsobům neplatíš žádné poplatky
  • je nejbezpečnější – pokud dodržuješ základní pravidla

Zaplacení proběhne pomocí tří kolonek, které vyplníš:

  1. číslo karty
  2. datum platnosti karty
  3. speciální znak (CVV2/CVC2 ) z druhé strany karty – vždy poslední 3 znaky

S platební kartou se musíš při nákupech chovat opatrně, aby ji někdo nezneužil a nepřipravil tě o peníze, které na kartě jsou. Pravidla placení kartou si přečti zde: Na co si dát pozor – platba kartou

Elektronická peněženka

  • jak název napovídá, je to peněženka, kam si pošleš peníze. Ty máš potom uložené na internetovém účtu, připravené na různé platby.
  • první převod trvá podle možností banky 2-5 dnů. Když peníze do peněženky dorazí, můžeš už platit, a to velmi rychle. Je to podobné, jako když se ve škole platí obědy. Nabiješ si konto určitou sumou a z té pak platíš za internetové nákupy.

Nejvíce se používají tyto elektronické peněženky:

PaySec

Ideální platební nástroj pro lidi, kteří občas něco nakoupí a přitom neutrácejí žádné supervelké částky. Je to velmi jednoduchý nástroj na obsluhu a proto je oblíbený hlavně u mladých lidí.

PayPal

Je otcem systému PaySec, oproti němu je celosvětový, je rozsáhlejší a má více funkcí. U nás ale zatím není tolik rozšířený.

Dalšími nástroji na placení jsou např. Moneybookers, GoPay, Google Checkout a další.

Související položky (podle značky)

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!