Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

E-shopů je spousta! Ale který je ten pravý?!

Určitě už ses setkal s tzv. e-shopem. Ano, jde o obchod na internetu. Má spoustu výhod: tou hlavní je, že nemusíš chodit po kamenných obchodech. Tím můžeš ušetřit hodně času a nervů. Když si něco z tepla domova objednáš, zboží ti většinou dorazí až ke dveřím. Díky těmto vychytávkám je nakupování v internetových obchodech tak lákavé.

Co všechno si můžeš koupit?

Jedním slovem všechno. V tomto případě opravdu platí, že internet nemá hranice. Můžeš si koupit hudbu, filmy, hry, mobily, mp3 přehrávače, oblečení, jídlo, prostě cokoliv.

Ne každý e-shop je vhodný

Už víš, co si chceš pořídit? Teď si vyber obchod, kde to svoje zboží seženeš. Většinou ho má více e-shopů. Jejich nabídky se na první pohled liší hlavně cenou a nakupovat bys určitě chtěl v tom nejlevnějším. Ten svůj obchod ale vyber hlavně podle kvality, nedívej se jen na cenu. Jsou i další věci, které při nákupech po internetu hrají velkou roli. Některé ti teď vypíšeme:

Údaje o e-shopu

  • Zjisti si kontaktní údaje e-shopu (alespoň adresu a e-mail).

Zboží

  • To, co chceš koupit, by mělo být na e-shopu pěkně vyfocené, abys věděl, jak věc vypadá. U zboží by měly být uvedené i přesné rozměry.

Cena

  • Cena, za kterou si zboží kupuješ, většinou není konečná. Ještě se platí za dopravu, zabalení a třeba i za tvoji komunikaci s e-shopem. Všechno si předem zjisti, ať nedojde k nepříjemnému překvapení.

Obchodní podmínky – nuda, ale důležitá

  • Pročti si způsob placení a formu dodání zboží.
  • Někde na stránkách obchodu by měl být reklamační řád. Ten je důležitý, kdyby se ti zboží rozbilo nebo nelíbilo, a chtěl bys ho vrátit (a samozřejmě dostat zpět své peníze).

Jestli některý obchod nemá tyto součásti a nedodržuje pravidla, která jsou tady vypsána, raději nakup v jiném, lepším.

Nemůžeš se rozhodnout? Nezoufej. Na internetu najdeš stránky, které přímo porovnají e-shopy. To ti pomůže při výběru správného obchodu. Stačí použít libovolný vyhledávač a zadat např. „porovnání e-shopů“.

Další rady k nakupování online najdeš ve článku Jak správně vybrat zboží.

Související položky (podle značky)

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd