Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Sociální sítě: jak je to s nimi doopravdy?

FacebookLidé.czLíbímseti.cz, to určitě všechno znáš. Sociální sítě jsou oblíbené: kdo by si nechtěl popovídat se starými známými a jen tak nenuceně se skamarádit s novými lidmi. A o všech těch fotkách, videích, kvízech a hrách ani nemluvě. To, že třeba na takovém Facebooku jsou dnes už dva miliony Čechů, prostě není jen tak. Sociální sítě jsou v první řadě zábava. A aby to zábava taky zůstala, je dobré odložit růžové brýle a podívat se na sociální sítě v celé jejich nahotě.

Soukromé informace jako na dlani

V sociálních sítích se můžeš bavit naprosto s kýmkoliv, i s lidmi z úplně opačného konce světa. Hledání nových známých bývá snazší, když v sociální síti napíšeš hodně o svých zálibách, o tom, kdo vlastně jsi a co děláš. Víš ale, kdo všechno se takové věci dozví?! Napadlo tě někdy, že na základě tvého profilu v sociální síti si o tobě může někdo úplně cizí vytvořit dokonalý obrázek? Nemusí tě ani jednou vidět, přitom toho může vědět hodně: jak vypadáš, kde bydlíš, kam chodíš do školy nebo s kým se kamarádíš. A to, že takové věci se dají hodně snadno zneužít, je ti určitě jasné.

Každá sociální síť má sice svého provozovatele, který by měl hlídat, jestli se v síti neděje nějaká nepravost. Když toho ale ve svém profilu prozradíš moc a někdo to potom proti tobě obrátí, neseš si zodpověnost jen ty sám.

Soukromí si chraň sám!

Zacházej rozumně se vším, co se tě osobně týká – na veřejných částech profilů nemají co dělat soukromé informace, jako je např. telefonní číslo. Zvaž i sdílení osobních fotek a videí.

A proč být tak ostražitý? Online komunikace je sice zábava, i ve virtuálním světě ale bohužel existuje agrese a šikana. Ne každý, s kým se na internetu potkáš a kdo se tím pádem dostane k detailům o tvé osobě, musí mít čisté úmysly. Neulehčuj takovým lidem práci a nedávej jim zbytečně do ruky nebezpečnou munici. Takové neopatrně zveřejněné fotky z pláže nebo z divoké party můžou skvěle posloužit, když tě bude někdo chtít ponížit. A to je ještě ten lepší případ: zábavu normálním lidem v sociální síti kazí lidi, kteří se na svých profilech vydávají za někoho jiného. Nenaleť jim jen tak! Drž se pravidel komunikace s neznámými lidmi na internetu a když si píšeš s někým, koho jsi nikdy předtím neviděl, buď pořád ve střehu! Ve většině případů jsou noví kamarádi z internetu i ve skutečnosti takoví, jak o sobě píšou. Jistý si ale nemůžeš být nikdy a když se s nimi budeš chtít osobně sejít, na první schůzku v žádném případě nechoď sám!

Kam dál: Uživej si sociální sítě – ale rozumně!

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!