Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Užívej si sociální sítě – ale rozumně!

Na internetu a v sociálních sítích jako je třeba Facebook můžeš snadno získat pocit, že „jsme tu jen mezi sebou“. Ve skutečnosti ale může skoro každý pročítat tvůj profil, nejpozději ve chvíli, kdy se stane tvým virtuálním „přítelem“. A po pravdě, kdo může s jistotou říct, kdo se za tímto přítelem doopravdy skrývá? Rozhodně by sis tedy měl dávat pozor na to, jaký obrázek o sobě při tvoření vlastního profilu nabízíš světu, a to doslova.

Mysli při tom i na svoji budoucí práci. Třeba máš tajný sen o nějakém zajímavém pracovním místě a lidé, kteří důležité pracovníky vybírají, si už dneska všímají i soukromých profilů v sociálních sítích. Proto ti obsah tvé profilové stránky, to, jak se sám popisuješ nebo to, k jaké internetové skupině se hlásíš, může ovlivnit například tvé přijetí či nepřijetí do práce.…

Co je ale nejdůležitější: To co se jednou na internetu objevilo, se odtamtud nikdy nemůže definitivně smazat a může se to odkudsi vynořit i po letech! A i obyčejné vyhledávače často najdou některé informace z profilů, které by měly zůstat soukromé, jako výsledky googlování se ale zobrazí komukoliv.

Jasně, nemusíš si tím nechat pokazit zábavu, ale měl by sis vzít k srdci pár základních tipů a měl bys mít pořád na paměti, že svůj profil opravdu nabízíš celému světu. Pak si můžeš začít pěkně užívat svůj život v sociální síti!

Kontaktní údaje:

V nejlepším případě nezveřejňuj vůbec žádné. Koneckonců, v rámci sociální sítě můžeš komunikovat jen tak – proto jsou sociální sítě vytvořené. Mobilní číslo, adresa nebo číslo ICQ nemají v internetovém profilu co pohledávat a samozřejmě je lepší zadat do profilu nickname, než opravdové jméno. Výjimkou jsou seriózní pracovní kontakty v sítích, které se používají k hledání práce nebo obchodních partnerů. Tam se obvykle nedávají žádné fotky, takže tady nebezpečí nehrozí.

Zveřejňování fotek:

Na zveřejňování fotek z různých párty, mejdanů a všelijakých úletů raději zapomeň. Může to sice být legrace, ale ta není pro každého. To samé platí pro odvázané fotky v plavkách – právě to často láká lidi, kteří hledají různé oplzlosti!

Osobní nastavení profilu:

Co je pro koho viditelné? Co je tu pro všechny, co jenom pro přátele? Na to si dávej pozor a věnuj tomu trochu času při nastavování profilu. Sociální síť by ti měla dát možnost nastavit sdílení všech soukromých informací. Jestli ne, pak je lepší z ní odejít.

Členství ve skupinách:

Spousta lidí si vybírá skupiny podle toho, jak jsou zábavné. Často se jedná o skupiny, kde je ústředním motivem alkohol, drogy a sex. Základní otázka ale zní: Opravdu chceš, aby tě všichni měli za línou, pořád opilou a zhulenou sexuchtivou verbež…?

Údaje o sobě:

I maličkosti, které o sobě napíšeš, mohou upoutat pozornost a někdo je může brát opravdu vážně. Řeči o tom, že „zásadně nikdy nečteš“, můžou tvému budoucímu šéfovi dokonce vadit víc, než třeba to, že patříš do skupiny „kaličů“. A veřejně v sociální síti nadávat na učitele taky není moc dobrý nápad.

Měl by sis ujasnit, jestli chceš svůj profil využít k tomu, aby ses světu ukázal jako kreativní, komunikativní a angažovaný člověk. Určitě při tom ale nelži a nevymýšlej si. Většinou to nakonec stejně praskne a otočí se proti tobě.

Podmínky užívání a ochrana dat:

Dá to práci, ale je to důležité. Co říká provozovatel portálu o tom, jak naloží s mými daty? Komu je dál bude poskytovat? S jakou reklamou mám počítat? Zpravidla máš na všechny tyto body rozhodující vliv při vytváření profilu.

Obrana proti kyberšikaně:

Kybernetická šikana je podlá a nebere ohledy na nikoho – je horší než šikana v reálném životě, protože se odehrává před větším množstvím lidí. Když se staneš obětí kyberšikany, měl/a bys to hned ohlásit provozovateli portálu! Není to žádné bonzování, naopak, chrání to tebe a ostatní. A navíc, svědomitý provozovatel se o tvůj případ ihned postará a podle toho bys ho měl/a hodnotit.

 

Tipy ve zkratce:
  • Nepiš do profilu svoje kontaktní informace.
  • Přečti si podmínky užívání služby a podmínky pro ochranu osobních dat: Kam všude se moje osobní údaje vlastně dostanou?
  • Pozor na nastavení profilu: co komu vlastně dovolím, aby se o mně dozvěděl?
  • Důležité je používání dobrého nicku!
  • Nabídni o sobě kladný obrázek – ale nelži!

 

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!