Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Chat – Tipy a pravidla

Přečti si tipy a pravidla, díky kterým bude chatování bavit tebe i ostatní!

Nickname: Nespěchej!

Abys mohl/a chatovat, potřebuješ přezdívku, tzv. nickname, zkráceně nick. V klidu si ho promysli!

První dojem napodruhé neuděláš!

Když přijdeš poprvé do nějakého chatu, nejdřív se trochu rozkoukej, ať víš, co se tam píše a kdo to píše. Když se ti bude zdát, že je v chatu nuda nebo se ti nebude líbit jeho atmosféra, prostě změň chatovací místnost nebo rovnou celý chat.

Respektuj!

Chovej se s respektem, mluv s ostatními tak, jak bys očekával/a, že oni budou mluvit s tebou. Nedělej si z lidí v chatu legraci – někdy může víc ublížit, když něco napíšeš, než když to přímo řekneš! Když máš hodně špatnou náladu, rozmysli si, jestli se do chatu vůbec hlásit. Ostatní tu nejsou proto, aby poslouchali tvoje výlevy.

Legrace musí být!

V některých chatech je opravdu legrace a lidi tam chodí, aby se bavili. Uvědom si ale, že ne každý má stejný smysl pro humor: co přijde vtipné tobě, může někomu připadat trapné. Proto ze začátku v novém chatu se vtipkováním radši trochu přibrzdi.

Oslovuj přímo!

Až budeš chtít něco říct konkrétnímu chatterovi, napiš jeho nickname (například: „Ahoj, ying-yang, který je tvůj oblíbený film?“). Každý v chatu pak ví, koho ses ptal/a a ying-yang ti možná i odpoví.

Zvýrazňování: méně je více!

V chatu nikdo nevidí tvou tvář a nikdo ani neslyší tvůj hlas. Když chceš něco zvýraznit, použij velká písmena, barvy, tučný text nebo vlož smajlíka. Tohle zvýrazňování ale nepoužívej moc často! Velká písmena totiž zastupují volání nebo křik a časem je to dost otravné. Existují dokonce chaty, kde je zakázáno velká písmena používat.

Pozor na reklamu!

Lidé, kteří v chatu propagují různé výrobky nebo webové stránky, tím většinou dost obtěžují a rychle ztrácejí oblibu.

Největší trest? Ignorace!

Když tě nějaký chatter začne otravovat, prostě ho ignoruj – je to pro něj horší, než kdybys na jeho provokace odpovídal/a.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!