Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jak chatovat

Tahák pro začínající chataře
Základní bezpečnostní pravidla pro ty, kdo právě začínají s chatováním.

Nezačínej v chatu sám

Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti ukázali, jak na to. Poradí ti, kde tě bude chatování nejvíc bavit, a pomůžou ti s přihlašováním a odesíláním prvních zpráv.

Najdi si malý chat, na který někdo dohlíží

V něm se sleduje, jestli se všichni chovají slušně. Když je někdo nepříjemný nebo tě uráží, můžeš to nahlásit a administrátor potom protivného uživatele vyloučí. Takový chat najdeš třeba na www.alik.cz.

Nechoď do chatů pro dospělé!

Často se tam píšou věci, které by ti mohly být nepříjemné. Čtrnáctiletá Klárka popisuje, co zažila v obyčejném chatu, kam chodí dospělí: „Jednou mi někdo z ničeho nic začal říkat krávo, tak jsem radši rychle odešla. A i když je mi už 14, raději chodím do chatu pro děti, protože mi tam nikdo hloupě nenadává…“

Vymysli si dobrou přezdívku

Tvoje přezdívka by měla být plodem čiré fantazie, třeba jméno z tvé oblíbené knížky nebo filmu nebo nějaké legrační slovo. Tvoje skutečné jméno je tajemství.

Nikdy neprozrazuj svou adresu, příjmení a telefonní číslo!

Markéta (12 let) zažila, co se může stát, když toto pravidlo porušíš: Jednou jsem jednomu klukovi v chatu napsala, jak se jmenuji a kde bydlím. On bydlel ve stejném městě a hned chtěl vědět přesnou adresu. Nic jsem mu ale neřekla, začala jsem totiž mít strach, že bude za chvilku stát za dveřmi.

Buď přátelský, ale zůstaň opatrný

Chovej se mile, stejně jako jsi zvyklý být příjemný i v běžném životě. Nevěř ale všemu, co ti kdo o sobě v chatu vypráví. Někdy je to nafouknuté, přehnané a často přikrášlené.

Nikdy se nescházej s lidmi, které jsi poznal v chatu!

Nemůžeš totiž vědět, s kým ve skutečnosti mluvíš! Nachytat se nechala jedenáctiletá Bára:

„Domluvila jsem si schůzku s jednou kamarádkou z chatu, která měla jako já ráda koně. Přišel ale kluk a bylo mu hodně přes 20. Naštěstí u toho byla i moje máma. Teď všem radím: nescházejte se s nikým, koho znáte jen z chatu. Je to chyba.

Neboj se svěřit

Kdyby tě někdo v chatu vytrvale obtěžoval nadávkami nebo ti třeba posílal něco nepříjemného, neboj se o tom říct rodičům. Není to tvoje vina a bez pomoci se sám těžko nepříjemností zbavíš. Tzv. kybernetickou šikanu můžeš ty nebo tvoji rodiče nahlásit na internetové horké lince.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!