Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Fotky a videa natočená mobilem? Ano, ale s respektem.

Telefonovat ses asi naučil zhruba někdy v době, kdy ti bylo kolem pěti let, v SMSkování ses stal přeborníkem pár týdnů potom, cos začal používat svůj první mobil. Telefony toho dnes umí ale mnohem víc. Většina z nich má už i foťák, rádio nebo videokameru. A s tím se dá zabavit na hodně dlouho.

Telefon s foťákem nebo kamerkou můžeš mít vždycky u sebe a zachytit tak i spoutu vtipných situací třeba venku s kamarády. Fotky a videa se dají pověsit na web a může se tak pobavit i víc lidí.

Když ale někoho natáčíš nebo fotíš, objekt tvého zájmu by s tím vždycky měl souhlasit. Jsou totiž i lidé, kteří se fotí nebo natáčí neradi, natož aby si potom sami sebe prohlíželi na internetu.

Než někoho natočíš, přemýšlej!

Někomu může připadat legrační fotit lidi v různých trapných situacích. Většinou je to ale zbytečné: málokdy se podaří natočit něco opravdu vtipného, aby to někoho pobavilo, ale hlavně: určitě jsi už mnohokrát zažil chvíli, kdy bys byl opravdu nerad, aby tě někdo viděl. Jak by ti bylo, kdyby tě někdo třeba vyfotil? Respektuj ostatní, příště budou i oni respektovat tebe. A navíc: když někoho ponížíš zveřejněním osobního videa nebo fotky, koleduješ si o malér. Takové jednání je totiž trestný čin, a je jedno, jestli to bylo myšlené jenom jako vtip. Hranice, kde končí legrace, je někdy hodně tenká. A snadno by ses tak mohl stát pachatelem kyberšikany.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd