Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Všechno něco stojí – náklady na telefonování a jak si je ohlídat

Jak zabránit vysokým výdajům za mobil?

Zodpovědné chování: měj na paměti, že při telefonování do různých sítí vznikají rozdílné náklady. A samozřejmě vždy platí, že kdo více telefonuje, má vyšší účet za telefon. Zvol si operátora a tarif, který odpovídá nejvíce tvým potřebám. Nebo je vhodné koupit mobil s předplacenou kartou nebo mobil na smlouvu s kontrolou výdajů, aby byly tyto výdaje omezeny.

Dej si pozor na zdánlivé nabídky zdarma, např. SMS! Na internetových stránkách se neustále objevují údajně bezplatné nabídky na posílání SMS zpráv. Množí se případy, kdy se zákazníci při nabídkách takového druhu někam registrují, nepřečtou si podmínky, které jsou často psány malým písmem a všechno skončí tím, že obdrží nečekaně vysoký účet.

Při volání ze zahraničí domů se ti účtuje tarif zahraničního operátora a poplatek za roaming.

Pozor: V zahraničí může být nastaveno jinak volání ve špičce a mimo špičku. Nicméně voláš-li  ve večerních hodinách, lze většinou ušetřit. Podstatného snížení nákladů můžeš docílit i posíláním SMS zpráv místo telefonování.

Při delším pobytu v zahraničí je dobré rozvážit, zda by nebylo výhodnější pořídit si místní (zahraniční) SIM kartu. Díky ní můžeš telefonovat výhodněji. Dávejte ale pozor, že pak máš i nové, zahraniční číslo a pod svým číslem používaným v ČR nejsi (momentálně) dosažitelný. Abys mohl(a)  používat zahraniční SIM kartu ve svém mobilním telefonu, s nímž telefonuješ v ČR, nesmí být tento mobil tzv. „blokovaný“ (často totiž bývají české telefony zablokovány kromě „domácí sítě“ pro všechny ostatní sítě).

Nemusíš vždy používat mobil: právě pro telefonáty ze zahraničí existuje řada cenově výhodnějších alternativ. Využívej v zahraničí Call Shopy nebo telefonní karty. Pokud máš k dispozici vhodné a nepříliš drahé připojení k internetu (např. v hotelu či internetové kavárně), můžou být dobrým řešením i volání přes internet.

Mobilní operátoři nabízejí nejrůznější formy blokace tarifů. Tak lze omezit volání. Např. můžeš telefonovat jen v Česku, nastavíš si maximální délku hovoru a podobně.  

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!