Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Emaily v malíčku

E-mail je základ! Přečti si pravidla a rady pro pohodové mailování.

Předmět

Řádek s uvedením předmětu je nejdůležitější část e-mailu. Ten, komu píšeš, se totiž podle něj může rychle rozhodnout, jestli si tvůj e-mail přečte, jestli ho přeskočí a odloží na jindy, anebo jestli ho rovnou smaže. Předmět vyplň vždycky: zamysli se nad tím, o čem tvůj e-mail vlastně je: Ptáš se na něco? Nebo chceš něco zásadního oznámit? Zkus to shrnout do dvou, tří slov a napsat do předmětu.

Krátce, ale srdečně

Nejlepší mail je krátký a jasný. To ale neznamená, že bys měl/a vynechat všechny zdvořilostní pozdravy a poděkování nebo zapomenout na příjemný tón. Elektronická pošta sice není klasický dopis, rozhodně ti ale neublíží, když v první větě poděkuješ za došlý e-mail. Můžeš zkusit navodit pozitivní atmosféru třeba tím, že na začátku projevíš svůj osobní zájem, můžeš napsat třeba „Doufám, že se Vám dovolená vydařila!“ Být slušný se většinou vyplatí.

Malá nebo velká písmena?

Sice je teď v módě neřešit psaní velkých nebo malých písmenek, v e-mailech ale zkus dodržet základní pravidla psaní. Text je tak srozumitelnější a ten, kdo e-mail čte, se nemusí tolik namáhat. Na začátku věty určitě vždycky piš velká písmena, potom ale pokračuj malými. Slova nebo rovnou celé věty psané velkými písmeny se na internetu berou jako výkřiky – to se vůbec nehodí v oficiální korespondenci, ale není to v pořádku ani v soukromých e-mailech. NAVÍC TEXTY, KTERÉ JSOU PSANÉ JENOM VELKÝMI PÍSMENY, SE HODNĚ ŠPATNĚ ČTOU.

Pravopis

Chyby v pravopise a překlepy jsou taky zbytečné. E-mail plný chyb není moc cool – jen svědčí o tvojí nedbalosti. E-maily můžeš psát i v normálním textovém editoru, kde si necháš zkontrolovat pravopis, a vyhneš se aspoň základním chybám. Text potom vložíš do okna e-mailu. Některé e-mailové klienty pravopis kontrolují přímo, tak neignoruj upozornění na chyby, e-mail si po sobě před odesláním vždycky přečti a chyby oprav.

Zkratky

Zkratky jsou dneska v módě a dá se říct, že zrychlují komunikaci. Na internetu se hodně používají kombinace čísel s útržky slov nebo se různě zkracují slova. Je to sice „in“, nic se ale nemá přehánět, protože často zkratkám rozumí jen znalci. Třeba zkratka „fyi“ (for your information – pro tvou informaci) je ještě známý pojem. Hodně dalších zkratek, které se běžně objevují v chatech, ale spousta lidí vůbec nezná. Proto by se v mailech neměly objevovat. Než do e-mailu napíšeš nějakou zkratku, chvilku přemýšlej: Zná ji ten, komu e-mail posíláš?

Pozor na zbytečně dlouhé e-maily

Mail je rychlý prostředek komunikace a proto se taky očekává rychlá odpověď, i kdyby to mělo být jen poděkování nebo potvrzení, že e-mail dorazil. Nejjednodušší způsob odpovědi je kliknout na políčko „odpovědět“ (nebo „reply“). Tím způsobem se text původního mailu vkládá přímo za odpověď. Dává to smysl – pokud někdo píše hodně mailů, často zapomene, co před chvílí napsal, takhle se mu před očima spojí původní zpráva s odpovědí v jednom mailu. Ale pozor: když tímhle ping pongovým způsobem přepošleš mail víckrát, pořád se rozrůstá, protože staré zprávy v něm zůstávají. Proto je lepší starší části textu čas od času promazat.

"Tučné" maily

Maily, které mají přílohu větší než 1MB, bys neměl/a rozesílat jen tak. Příjemce na takový „balík“ radši předem upozorni samostatným mailem. Když má někdo pomalé nebo nestabilní připojení, ušetříš mu tak starosti a čekaní při stahování. V jednoduchosti je krása!

Když budeš chtít v textu něco zvýraznit, můžeš použít hvězdičku před a po dané části textu. Je to o hodně lepší, než rozesílat maily v hezčím HTML formátu. V HTML se sice umělecky vyžiješ, ale příjemce tím moc nepotěšíš: oproti textovému mailu bude zpráva samozřejmě větší a navíc se v tomhle formátu daleko jednodušeji přeposílají viry.

Je to tajné? Použij skrytou kopii

Elektronická pošta ti nabízí dost možností. Jde jen o to, správně je použít.

 

Máš tyto možnosti: To: (Komu:), CC: (Kopie:) a BCC: (Skrytá kopie:)
  • Do řádku Komu: (anebo To: ) zadáš adresáta, kterému je mail určený. Třeba tátu, kterému chceš napsat o tom, že bys chtěl nový mobil a pošleš mu odkaz s tím správným modelem.
  • Když otevřeš nabídku nebo řádek Kopie (cc- zkratka pro „Carbon Copy“), můžeš zadat všechny příjemce, kteří mají dostat kopii mailu. Původní adresát se dozví, kdo zprávu dostal spolu s ním. Takhle můžeš stejný e-mail poslat zároveň třeba tátovi i mámě a oba o tom budou vědět.
  • Pokud budeš chtít stejný e-mail poslat ještě někomu dalšímu, ale tak trochu tajně, využij Skrytou kopii (bcc – „Blind Carbon Copy“). Skrytá je proto, že žádná ze zadaných adres se u žádného z příjemců neobjeví. Skrytou kopii můžeš použít, třeba když chceš napsat více lidem najednou. Hlavního příjemce mailu vložíš do řádku Komu: a všechny ostatní příjemce do řádku Skrytá kopie (bcc):. Jednak je lepší nepředávat cizí mailové adresy jen tak, a pak je tu další důvod: Někteří mailoví klienti vypisují všechny adresy na začátku mailu. Pro adresáta může být dost otravné, když musí před čtením emailu scrollovat přes všechny adresy až dolů, kde se objeví samotná zpráva.
zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd