Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Etiketa při používání mobilních telefonů

Nosíš mobil všude s sebou? SMSkuješ i na záchodě? Dělá ti mobil společnost při cestách autobusem do školy, radíš se přes mobil při nakupování? Podívej se, jak mobil používat, aby svět nebyl jeden velký vyzvánějící balón!

SMSky a telefonování je prostě každodenní samozřejmost, někdy to ale může docela dost rušit. Zkus si třeba představit, že sedíš v kině na super filmu a konečně ses nechal vtáhnout do děje. A najednou se z řady za tebou ozve vyzvánění. Někdo se za tebou dlouho hrabe v batohu, a pak najednou místo hollywoodských dialogů slyšíš:

No čau! ..... Jasně, ne to je v pohodě. … Máš se? ... Super. … Jo, jde to, zrovna jsem v kině … Ale jo, docela ujde. ….OK, tak zítra.

Otravuje tě to? Dnešní doba sice vyžaduje, abys byl pořád na příjmu, je ale jen na tobě, jak moc tím budeš obtěžovat ostatní. Jestli ti podobné chování vadí, začni u sebe: chovej se slušně a ohleduplně.

Desatero mobilní etikety:

  1. V divadle, v kině, na koncertě, při svatbách, v kostele a v jiných veřejných prostorech nastav místo hlasitého vyzvánění tichý režim anebo mobil raději úplně vypni.
  2. Ve škole omez používání mobilu na minimum.
  3. Řídíš skútr, motorku nebo jedeš na kole? Rozhodně netelefonuj ani nečti SMS! Mohlo by to hodně bolet a dokonce by to mohl odskákat i někdo úplně nevinný!
  4. Letíš letadlem? Na palubě jsou pro používání mobilů přísná pravidla. Řiď se tím, co říká letuška nebo stevard!
  5. V autobuse, v tramvaji, ve vlaku, ve frontě na vstupenky… tam, kde je víc lidí pohromadě na malém prostoru a cizí rozhovory nejde neposlouchat, vynechej intimní telefonáty. Jedině že bys chtěl, aby se všichni okolo dobře pobavili na tvůj účet! Ne každého totiž zajímá, kdo se s kým právě rozešel nebo jakou máš dneska pleť…
  6. V čekárně u doktora, v ordinaci nebo v nemocničním pokoji je většinou trochu vážná atmosféra, neruš tam hlasitým vyzváněním ani rozhovorem.
  7. Chce po tobě někdo telefon na tvého kamaráda? Nikomu nedávej číslo bez vědomí jeho majitele. Číslo telefonu je soukromá věc a každý má právo sám si určit, kdo ho bude znát. Stejně tak mobilní telefon je soukromá záležitost, nikomu ho tajně nepročítej, to je vrchol neslušnosti!
  8. Předvídej situace, kdy je lepší nastavit tiché vyzvánění. Určitě je tvoje melodie originální, nemusíš s ní ale neustále rušit okolí.
  9. Netelefonuj zbytečně během večeře v restauraci, nebo třeba při posezení s kamarády. Je neslušné nechat ostatní čekat, než si vyřídíš svoje záležitosti. Většinou to může chvíli počkat.
  10. Respektuj volný čas ostatních. S výjimkou mimořádných událostí volej v přijatelnou denní dobu nebo dej přednost SMS. Noční klid pro mobilní telefony začíná kolem deváté večerní a končí zhruba v sedm ráno. Vždycky ale záleží i na tom, komu voláš a jak dobře se s ním znáš.
zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!