Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Kyberšikana: co všechno se pod tím skrývá?

Kybernetická šikana (kyberšikana) není žádná velká novinka: je to v podstatě druh šikany, kdy se při trýznění oběti zneužívají nové technologie: internet a mobil.

Co prožíváš jako oběť kyberšikany?

Je bohužel hodně způsobů, jak tě může někdo cíleně terorizovat a zneužívat přitom třeba mobil nebo internet:

  • nadávky a různé výhrůžky přes SMS, mail nebo chat. Často vůbec nemusíš tušit, kdo za tím vším stojí.
  • urážky, které náhodou najdeš někde veřejně vystavené. Tvoje okolí, třeba spolužáci, se ti posmívají a ty s tím nemůžeš nic moc dělat.
  • telefonický teror: neustále ti někdo telefonuje, prozvání tě nebo ti různě vyhrožuje.
  • filmy a fotky, které tě ponižují. Dostávají se do ruky dalším a dalším lidem nebo se objevují na internetu.
  • maily nebo SMS se soukromými informacemi. Cítíš se nemožně, protože si je čte spousta tvých známých.
  • nepřátelské stránky nebo skupiny, které mají jediný cíl: zesměšnit tě a ponížit.
  • ostatní tě cíleně ignorují: v různých skupinách na internetových fórech nebo v online hrách.
Kyberšikana není moc cool.

Nejhorší na kybernetické šikaně je to, že neexistuje skoro žádné bezpečné místo online, kde bys před ní byl v bezpečí. Teror může začít kdykoli a kdekoli – třeba ve tvém vlastním pokoji, přímo ve tvém soukromí. Ke všemu agresoři bývají srabi, takže jednají tajně a anonymně – a ty většinou ani nevíš, kdo na tebe útočí. Urážky napsané formou SMS nebo v různých internetových fórech někdy ublíží mnohem víc, než když ti to někdo řekne osobně. Urážlivou SMSku si totiž čteš pořád dokola. Navíc, mobilem nebo na internetu se urážky hodně rychle šíří ke mnoha známým a ty to nemůžeš zastavit. Když to trvá delší dobu, je jasné, že se cítíš mizerně: někdy cítíš zlost, většinou máš ale strach a hlavně se bojíš komukoliv říct o tom, že se něco děje.

A to je vlastně na celé kyberšikaně to nejhorší: že na ni jsi většinou sám. Když máš štěstí, možná se najde někdo, kdo se tě zastane. Většina lidí se ale spíš přidá k většině, včetně tvých „nejlepších kamarádů“: taky si šťouchnou nebo v lepším případě jen tak přihlížejí.

Je to vážně nepříjemné. A navíc trestné.

Připadá ti, že tobě se to nikdy nemůže stát? Jen si to zkus krátce představit: dostáváš nepříjemné e-maily, výhružné SMS, někdo si pod tvým jménem založil falešný profil, kde tě ztrapňuje a ponižuje. A ostatní se k němu přidali a postavili se proti tobě. To je nepříjemný pocit, že jo? Urážky, pomluvy a ponižování rozhodně nejsou žádná legrace, i když byly původně míněné jako vtip. Naopak, dokonce mohou být trestné. Že nesmíš nikomu vyhrožovat násilím, to je jasné. I další věci ale nejsou jen tak: natáčení druhých lidí třeba v koupelně je hrubě neslušné, hlavně je to ale i porušení práva na ochranu osobnosti. A s tím už má co dělat policie.

Byl jsi někdy svědkem kyberšikany? Napiš nám o tom!

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!