Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Kybernetická šikana je taky ŠIKANA! Přečti si, jak se jí bránit!

Internet, sociální sítě, mobil, to všechno určitě používáš skoro každý den, abys komunikoval/a s kamarády. Většinou je to zábava, někdy se ale může něco zvrtnout a najednou ti začne někdo vyhrožovat, zastrašovat tě, zkrátka ze zábavy se stane trápení. Přečti si, jak se tomu bránit:

Nejdůležitější tipy:

  • Zůstaň v pohodě! Nepochybuj o sobě. Jsi v pořádku takový/á, jaký/á jsi a není na tobě nic divného.
  • Zablokuj lidi, co tě otravují! Ve většině chatovacích aplikací a v sociálních sítích máš možnost blokovat lidi, kteří jsou na tebe nepříjemní. Využij to, ať se nemusíš obtěžovat s někým, kdo tě otravuje.
  • Neodpovídej! Nereaguj na zprávy, které tě obtěžují nebo provokují - přesně na to totiž agresor čeká. Když se budeš snažit odepisovat, šikana se pravděpodobně jenom zhorší.
  • Zajisti si důkazy! Nauč se, jak zálohovat nepříjemné zprávy, obrázky, nebo telefonní rozhovory. Pomůže ti to, když budeš potřebovat ukázat, co se stalo. Důkazy navíc můžou pomoct najít toho, kdo tě obtěžuje.
  • Mluv o tom! Se svými problémy se obrať na dospělé, kterým věříš: na rodiče, učitele, nebo vychovatele. Když si nebudeš vědět rady, můžeš se obrátit na Linku bezpečí. Můžeš tam zavolat, napsat email, anebo se svěřit v chatu. Všechno je navíc úplně anonymní.
  • Nahlašuj problémy! To, že tě někdo na internetu otravuje, není normální! Okamžitě informuj provozovatele webu.
  • Pomáhej obětem! Když zjistíš, že někoho z tvých kamarádů někdo obtěžuje po telefonu, smskami nebo na internetu obtěžují, nestav se k němu zády. Pomož mu a případ nahlaš, třeba učiteli nebo rodičům kamaráda. Pachatel s útoky často přestane, když zjistí, že oběť není sama.
  • Chraň si své soukromí! Na Internetu buď opatrný a údaje o sobě zadávej jen zřídka. E-mailová adresa, adresa bydliště, mobilní číslo nebo osobní fotky se můžou snadno obrátit proti tobě, když se dostanou do ruky někomu, kdo ti chce ublížit. Hlavně si chraň svoje přístupová data a používej bezpečné heslo.
  • Znáš svá práva?! Bez tvého souhlasu nesmí na internetu nikdo zveřejňovat fotky, které by tě mohly ztrapňovat. Ani tě nikdo nesmí před ostatními zesměšňovat nebo urážet. Kybernetická šikana není legrace a pro pachatele může mít i vážné právní důsledky.
  • Věř si! Nenech si nic navykládat od ostatních a věř si! Nenech se od nikoho ponižovat, ale ani ty nikoho neponižuj!
zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd