Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Kyberšikaně můžeš aktivně předcházet

I kyberšikaně se dá do jisté míry vyhnout. To, že se někomu znelíbíš, úplně neovlivníš. Důležité ale je, abys mu nedával munici proti sobě. Zkus se držet následujících pravidel:

Chraň si své soukromí

Přesně si předem rozmysli, co o sobě budeš na Internetu říkat. Čím více informací ostatním poskytneš, tím větší mají možnost zaútočit. Proto se soukromými informacemi zacházej opatrně. Nikdy nikomu nedávej svá přístupová hesla. I nejlepšího kamaráda by mohlo napadnout, vydávat se na Internetu za tebe, jen tak pro pobavení. Svoje kontaktní údaje, jako je telefonní číslo, číslo ICQ apod. nedávej každému na potkání. Opatrnost je na místě hlavně u lidí, které neznáš osobně, ale třeba jenom z chatu.

Nejdřív mysli! Až potom piš

Opravdu si důkladně všechno promysli, než něco odešleš. Všechno, co pošleš, se dá kopírovat, rozesílat dál a ty už to nikdy nebudeš moct smazat.

Informuj se

Vyhledej sám/a sebe na googlu, ať víš, v jakých souvislostech se o tobě na netu píše. Určitě využij i hledání obrázků: jsou tam nějaké, které se ti nezamlouvají? Jsi na nějakých fotkách, které ti nejsou příjemné? Nebo tě někdo na stránkách veřejně uráží? Jestli ano, požádej provozovatele webu, ať to smaže.

Na útoky nereaguj

Když tě někdo bude přímo obtěžovat – třeba SMSkou, mailem, na chatu, nebo v messengeru, prostě na to neodpovídej. Když odpovíš, jenom tím agresory povzbudíš a celý konflikt se ještě zvětší. Spousta stránek a služeb nabízí možnosti, jak nepříjemné lidi ignorovat.

Vyhni se kontaktům

Do schránky ti pořád chodí nepříjemné emaily? Třeba by pomohlo změnit adresu. Stejně tak ti pomůže nový nicku v chatu. Jestli tě někdo neustále obtěžuje po telefonu nebo ti chodí divné SMS, vypínej mobil tak často, jak jen budeš moct. Jestli se to nezlepší, prostě si nech dát jiné číslo.

Sbírej důkazy

Ukládej si maily, SMSky, zálohuj si útoky na ICQ nebo MSN, screenshotuj a kopíruj urážky na webu… Jsou to všechno věci, které ti později mohou pomoct, až začneš tyrana stíhat. Ten se mimochodem pěkné přepočítal, když si myslel, že zůstane v anonymitě a bude si pěkně šikanovat dál. Když podáš trestní oznámení na policii, mobilní operátoři i internetoví poskytovatelé mohou odhalit identitu pachatele.

Obrať se na dospělého, kterému důvěřuješ

O tom, že tě trápí kyberšikana, se vyplatí mluvit s rodiči a s učiteli. Můžete se spolu zamyslet, jak se s tím vypořádat. Když se ti hned na poprvé nepodaří najít někoho, kdo ti pomůže, nevzdávej to. Možností je i policie, která může celou záležitost řešit právní cestou.

Pomáhej ostatním, kteří trpí šikanou

Zakroč, pomož oběti kyberšikany, a ideálně k tomu vyzvi i další lidi, ať je vás víc. Ti, kdo trpí šikanou, si většinou neumí sami pomoct, neumí se bránit a potřebují podporu. Člověk nemusí mít rád úplně každého, ale někoho systematicky ničit, to je trochu moc. Když tyran zjistí, že oběť není sama, většinou toho nechá. Chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl, aby se i oni chovali k tobě. Nálada celé skupiny hodně závisí na tom, jak se lidé k sobě navzájem chovají. Čím víc se vzájemně pošťuchují, tím je atmosféra nálada horší. Je mnohem lepší, když jsou všichni v klidu. Jak by se k tobě měli ostatní chovat, aby ses cítil příjemně? Zkus nad tím zapřemýšlet a začni se k ostatním chovat přesně tak. Myslíš si, že je to k ničemu, když jen ty se budeš chovat hezky a budeš fair? Třeba je tohle téma vhodné pro celou vaši třídu – zkuste mezi sebou posbírat nějaké nápady, jaké chování je pro dobrou atmosféru nejlepší. Dají se z toho následně odvodit třídní pravidla.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd