Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Kdy už je internetu moc, aneb co ještě je a co už není normální?

Píšeš si zrovna s nejlepší kámoškou nebo s novým objevem. Povídáte si skvěle, konečně někdo, s kým si máš co říct. Ale tvoje mamka se pořád hlásí, že nutně potřebuje k počítači kvůli práci, zrovna teď! Vůbec se nechceš hádat, ale tohle vážně nejde, přece teď neodejdeš z chatu!

Internet nabízí nespočet možností krácení času: můžeš surfovat, poslouchat muziku, koukat se na filmy, chatovat s ostatními, získávat nové kontakty. Čas přitom letí jako vítr a snadno se stane, že zapomeneš na jiné důležité věci – na rodinu nebo na úkoly do školy. Nevídáš se tak často se svými kamarády, protože svůj čas trávíš raději na internetu? Koneckonců i tam se můžeš setkat se spoustou lidí a ti můžou být někdy milejší a víc v pohodě než lidi z tvého okolí. A když ti zrovna nesednou, prostě jen klikneš a oni zmizí :-)

Aby ti surfování nezabralo všechen tvůj čas, je rozumné si předem rozvrhnout, jak dlouho chceš u internetu sedět. Zabráníš konfliktům s rodinou, když se předem domluvíte na nějakém časovém rozvrhu. 

Je dobré vědět:

  • Co všechno ještě musíš zvládnout?
  • Kdy si vyřídíš svoje povinnosti?
  • Kdy se uvidíš s přáteli?

 Pokec u klávesnice je zajímavý, proti tomu nemůže nikdo nic namítat. Co je ale podstatné: Opravdový život se odehrává venku. Reálné vztahy s kamarády jsou důležité a nic na světě je nenahradí. V přímém kontaktu zažiješ opravdu kladné věci – podporu, porozumění, opravdovou legraci. Říkáš si, že tohle všechno můžeš mít i na internetu? S reálnými přáteli tě ale spojuje hodně skutečných zážitků a vzpomínek. Je dost možné, že znají tvoji rodinu, vědí, jak v které situaci zareaguješ, poznají z tvého výrazu obličeje, jak se cítíš, kdy máš špatnou náladu. Samozřejmě, že v reálném životě se ti nevyhnou špatné zkušenosti, jenže ty jsou stejně důležité: právě díky nim se naučíš řešit problémy a ustát konflikty. Krom toho – je to přece fajn pocit, cítit někoho nablízku, vidět se navzájem a rozumět si beze slov.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!