Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Není proč se hádat: jak se nedostat do křížku s rodiči kvůli počítači

PC hry a internet dokáže pobavit na hodně dlouho a čas jako by se najednou zrychlil. Je docela pochopitelné, že tvoji rodiče nejsou moc rádi, když dlouho sedíš u počítače a nejraději by tě vyhnali ven. To je potom k hádce jenom krůček. Zkus jim ale vysvětlit, co tě na počítači tak baví!

  1. Zjisti skutečný stav: Kolik času tedy doopravdy trávíš u počítače? Kolik času věnuješ ostatním věcem? Celý jeden týden si zapisuj, co a jak dlouho děláš, abys získal přehled o svých aktivitách. Kde ztrácíš zbytečně čas? Na co už čas nemáš? Vytvoř návrh týdenního rozvrhu, kde budou všechny tvoje aktivity rozumně vyvážené. Můžeš ho použít jako základ pro rozhovor s rodiči.
  2. Představ svůj koníček ostatním: Vysvětli rodičům, co u počítače děláš a co tě na tom baví. Rodiče tak budou mít větší šanci vžít se do toho, co děláš, a pochopit tvůj koníček.
  3. Sestav si rozvrh: domluvte se společně na závazných časech pro používání počítače. Už předem si ujasni, jaké podmínky by pro tebe byly OK. Radši bys měl časově omezený přístup k počítači každý den, nebo bys radši využil týdenní porci hodin u počítače, jak se ti to bude hodit? Umíš si představit používat počítač jen v povolených denních časech – např. ne ráno před školou? Co je pro tebe na pravidlech nejdůležitější?
zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd