Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

eSL+ MOOC

"Staňte se příštími šampiony eSafety"

Přihlaste se do online kurzu a získejte nové znalosti v oblasti online bezpečnosti. Kurz je určen pro pedagogy a spolupracující profesionály. Přihlásit se můžete zde.

A+ A A-

Neproběhlé platby a podezřelé pohyby na účtu?

Ransomware Locky, je škodlivý kód, který po stažení zašifruje vaše zařízení a vy se tak ke svým datům nedostanete dříve, než zaplatíte požadovanou částku.

Locky byl poprvé ohlášen v únoru tohoto roku a od té doby se šíří v mnoha podobách. Jeho aktualizovanou verzi si do svých zařízení v poslední době omylem stahují vyděšení uživatelé, jimž přijde e-mail s upozorněním například na podezřelý pohyb na účtu, či neproběhnutou platbu.

Tato informace je však v příloze e-mailu a ve chvíli kdy si uživatel pod tlakem neuvědomí, že to není běžný způsob komunikace jeho banky a přílohu si stáhne může přijít o velmi cenná data a nebo nemalý obnos v podobě výkupného. 

Proto kdykoli vám do vaší e-mailové schránky přijde sdělení jež obsahuje přílohu, vždy se nejprve zamyslete nad tím, zda je opravdu nutné danou přílohu otevírat, případně stahovat. Locky není zdaleka jediný ransomware, který se v on-line světě vyskytuje.

Zástupce sdružení CZ.NIC proto doporučuje informace, které se jeví neobvykle ověřovat, například telefonickým dotazem na čísle, které lze u většiny organizací nalézt prostřednictvím kteréhokoli vyhledávače.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd