Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jak moc mohu spoléhat na Wikipedii?

Bez wikipedie by se referáty a úkoly psaly mnohem hůř, určitě je to velký pomocník. Jak ale vlastně Wikipedie funguje? A jak moc se na ni dá spolehnout?

Princip Wikipedie je jednoduchý: Každý přihlášený uživatel v ní může zpracovávat a měnit články. Je úplně jedno, jestli je to univerzitní profesor nebo žák páté třídy. Důležité je, že když někdo vytvoří článek, ostatní mu do něj můžou zasahovat, tzn., že se zachovávají pouze texty, se kterými souhlasí i ostatní autoři. Provozovatelé Wikipedie se zpravidla do provozu encyklopedie nevměšují, místo toho spoléhají na vlastní organizaci jejích uživatelů.

Přesto, že Wikipedii netvoří žádná profesionální redakce a její články jsou společným výtvorem aktivních internetových uživatelů, u spousty lidí vzrostla její prestiž snad až na úroveň rovnou klasickému Ottovu slovníku vázanému v knihách. Že tenhle nárůst prestiže není úplně oprávněný, dokazuje příklad ze Spojených států: Tam se 24letý autor textů vydával za profesora práva, zpracoval více jak 20.000 příspěvků a ostatní uživatelé většinou ani nic nenamítli. Přitom při vypracovávání složitých otázek používal příručku „Právo pro začátečníky“.

Problém, který se objevuje stále znovu, je virtuální vandalismus. Na ulici vandalové ničí tramvajové zastávky, na Wikipedii si na mušku vzali všechny volně editovatelné články: píší do nich hlouposti nebo je úplně mažou. Každý článek ale má i svou bezpečnostní kopii a tak může být během několika minut znovu obnoven. I přes různé negativní příklady samozřejmě na Wikipedii existují vysoce kvalitní texty k různým tématům. Uživatelé ale musí hlavně umět správně odhadnout, jestli je článek pravdivý. Proto ti nabízíme následující body, kterých se můžeš při hledání na Wikipedii přidržet:

Jak poznat kvalitní článek na Wikipedii?

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!