Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jak poznám dobrý článek na Wikipedii?

Wikipede je plná článků, které se dobře hodí hlavně při přípravě referátu, úkolů, anebo když si prostě chceš něco zjistit. Jak ale poznat, na který článek se můžeš spolehnout a jestli ho můžeš s klidným svědomím použít?

Při vyhledávání textů na internetu a ve Wikipedii ti pomůžou pravidla, která platí třeba i u knih:

Jazyk

Je text na první pohled věcně-odborný? Je psaný neutrálně a snaží se zachovat objektivitu?

Seznam zdrojů

Jsou k různým prohlášením přidány i citace s uvedením, kdo je autor? Má článek seznam literatury nebo odkazy na zdroje?

Verze/Autoři

Každý článek na Wikipedii může kdokoliv kdykoliv upravovat. U horního okraje najdeš záložku s nápisem „historie“. Stačí jedno kliknutí a vyjede ti seznam všech změn článku od doby, kdy vznikl. Tam si zkus všimnout, jestli jsou změny okomentované a zdůvodněné. Pokud text někdo upravoval bez komentáře, je možné, že ho napadli virtuální vandalové nebo že ho upravoval někdo nedůvěryhodný. Dál je dobré zjistit, jestli autorem článku i změn je registrovaný uživatel Wikipedie, nebo jestli je tam vypsaná pouze IP adresa (čtyři bloky číslic oddělené tečkami, např. 85.124.03.8).

Obzvlášť „ohrožené“ články

Každý článek na Wikipedii může někdo zmanipulovat nebo ho záměrně ničit. Slušní uživatelé Wikipedie ale většinou poškozené články vrátí do původního stavu. Některé články si ale virtuální vandalové berou na mušku častěji, než jiné: většinou to jsou články o politických osobnostech, událostech, články o firmách, značkových výrobcích, nebo články o víře. U těchto článků bys měl být obzvlášť kritický. Jako takové základní pravidlo by mělo platit, že: Čím více článek vyvolává emoce nebo se dotýká různých hospodářských a politických témat, tím kritičtější bys měl být!

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!