Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Vyhledávání snadno a rychle

Internet je obrovský a je na něm nepředstavitelné množství stránek, článků, diskusí, dokumentů a spousty dalších informací. Není zkrátka vůbec jednoduché najít to, co zrovna potřebuješ. Vyhledávače ti samozřejmě hodně pomáhají, ale i to se musí umět.

Základem úspěchu je pořádně si rozmyslet, co vlastně hledáš. A potom ten dotaz co nejlépe napsat. Musíš si hlavně uvědomit, že počítač (vyhledávač) není člověk a moc si s ním nepopovídáš – takže i dotazy bys měl psát hlavně stručné a jasné jako pro robota. Jinými slovy, spíše než „Potřebuju vědět, kde je tady na Žižkově v okolí pošta“ bys měl napsat třeba: „pošta praha žižkov“. Říká se tomu „klíčová slova“, a vyhledávače jim rozumí nejlépe.

Nemusíš se ale bát, vyhledávání není zas tak složité. Vyhledávače jsou poměrně šikovné a snaží se ti pomáhat. A tak třeba nemusíš myslet na háčky a čárky, velkou roli nehrají ani velká a malá písmenka, a když napíšeš překlep, vyhledávač tě občas dokáže i opravit a navrhne ti správné slovo (takže když například nevíš, jak se píše „cyber grooming“, Googlu stačí dokonce i slovo „grůming“).

Jinými slovy, vyhledávání na internetu není žádná věda. Stačí jen tři jednoduché kroky:
  • rozmyslet si dotaz (tedy co vlastně chceš najít),
  • zvolit správná klíčová slova (aby to vyhledávač pochopil),
  • pozorně prozkoumat výsledky (a vybrat si to, co potřebuješ).

S trochou cviku se ti brzy podaří najít všechno snadno, rychle a bez problémů – ať už to budou stránky oblíbené hudební skupiny, program nejbližšího kina na příští týden, nebo třeba podklady pro nějaký referát nebo seminárku do školy.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd