Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Hraní a nic než hraní? Jak si zahrát, ale neprohrát

Uprostřed napínavé počítačové hry tě volají rodiče a chtějí, abys okamžitě přišel ke stolu. Ale přestat v tu chvíli v žádném případě nemůžeš, právě jsi začal nový level! Rodiče ale nechtějí diskutovat a je z toho zase další hádka.

Hádáte se doma kvůli počítači? Nedaří se ti rodiče přesvědčit? Každá taková diskuse většinou skončí větou rodičů „vždyť jenom sedíš u počítače, je to jako závislost!“ A co když mají tak trochu pravdu? Jestli ano, jak se to dá poznat? Co proti tomu můžeš sám udělat? Na co by sis měl dávat pozor?

Hraní nebere konce?

Máš při hraní na počítači taky pocit, že čas strašně rychle utíká? Hodiny ubíhají jako minuty a nikdy to prostě není nuda. Zatímco u přehledných her jako je Tetris nebo Moorhuhn člověk po pár kolech hraní počítač prostě vypne, u komplexnějších her je to o hodně obtížnější.

Hrát jakoukoli strategii, adventuru, RPGéčko nebo simulaci trvá o hodně déle. Na vytváření světů a charakterů, na výstavbu měst a rozlehlých území nebo na řešení složitých úkolů je zkrátka potřeba hodně času. Na leckterou hru potřebuješ přes 100 herních hodin, než ji dohraješ.

Během hraní se pořád děje něco zajímavého a ty musíš řešit stále nové překážky. Hra je opravdu poutavá a strhne tě. Je vůbec možné za takových podmínek přestat hrát?

Ještě těžší je ukončit online hru, kterou hraješ s ostatními. Jako člen týmu musíš být pořád aktivní, svůj fotbalový tým bys přece taky nenechal jen tak uprostřed zápasu stát na trávníku. Kdo patří k silnému klanu, musí být ve smluvenou dobu na smluveném místě – to je otázka cti!

Aby ti hraní her nezabralo veškerý tvůj čas, je rozumné si předem rozvrhnout, jak dlouho chceš hrát. Když se předem domluvíte na nějakém časovém rozvrhu, zabráníš i konfliktům s rodinou.

Při vytváření takového plánu by sis měl konkrétně odpovědět na tyto otázky:

  • Co všechno ještě musíš zařídit?
  • Kdy se vypořádáš se svými povinnostmi?
  • Kdy se uvidíš s přáteli? Kdy přesně a jak dlouho budeš hrát?

Vysvětli rodičům, že ne všechny hry se dají okamžitě ukončit – buď proto, že hraješ v týmu nebo proto, že ji nemůžeš okamžitě uložit. Můžete se domluvit, ať ti řeknou půl hodiny před smluveným koncem hraní.

Rodiče jsou v tvém životě důležití lidé a zaslouží si, abys jim vysvětlil, co tě na hraní her tak baví.

Co přesně máš na hrách rád? Líbí se ti, že na rozdíl od televize můžeš rozhodovat o spoustě věcí a řídit děj? Že při tom cvičíš i svoji vlastní šikovnost? Nebo se ti zdá super vytvářet vlastní postavy nebo dokonce celé světy? Jde ti o to vymýšlet s ostatními tu správnou strategii, abyste hru vyhráli? Možná, že tě fascinují věci, které si můžeš vyzkoušet jen ve hře, ale v reálu ne? Nebo si prostě jen užíváš ten pocit ponořit se do cizího světa, získávat spoustu zkušeností a poznávat neznámé? Když tví rodiče pochopí, co tě na hraní her tak bere, bude pro ně snazší tvůj koníček pochopit a snáz se spolu domluvíte.

Nejen teenageři hrají hry, hraje i spousta dospělých! I když jsou to často hodně jiné hry: kanasta, scrabble, kuželky, fotbal. Hrají tvoji rodiče rádi? Co se jim na tom líbí? Prostě se jich zeptej.

Okrádá tě počítač opravdu o všechen čas?

Úplně kašleš na svoje povinnosti tady doma! Zhoršil/a ses ve škole! Člověk už tě nevidí, ani neslyší – jak pořád vysedáváš před tím počítačem! Je ti tohle povědomé? Co myslíš: Přehánějí to tví rodiče trošku, když ti neustále něco předhazují, anebo je na tom kousek pravdy?

Abys tohle zjistil, je dobré si udělat základní přehled, kolik času před počítačem doopravdy trávíš. Zapisuj si celý týden, jak dlouho hraješ. Kolik času trávíš s přáteli, jak hodně sportuješ a jak se věnuješ úkolům? Takový rozvrh je pak dobrým základem pro rozhovor s rodiči o tom, co pro tebe počítač znamená a jak ho využíváš.

Třeba tě samotného překvapí, jak dlouho doopravdy před počítačem sedíš a jak málo času ti zbývá na jiné aktivity.

Ulítáváš na hrách? Otestuj se!

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd