Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jako kybergrooming se označuje chování, kdy si pachatel na internetu vytipovává oběť, snaží se získat její důvěru, vybudovat s ní blízký vztah a vylákat ji k osobní schůzce. Cílem setkání je oběť zneužít.

Do takové situace se děti a teenageři mohou dostat snadno: s cizími lidmi na internetu komunikují takřka denně. Pak stačí, aby se vaše dítě cítilo trochu osaměle, právě přišlo o kamaráda nebo první lásku. Když nový (ale cizí) virtuální přítel správně zvolí slova a trochu zahraje na city, je na potíže zaděláno.
Pachatelé kybergroomingu se obvykle nejprve snaží získat osobní kontakty na svou oběť (telefonní číslo, adresu nebo číslo ICQ apod.). V další fázi potom zjišťují životní situaci oběti (žije s oběma rodiči? má sourozence? má hodně kamarádů?) a na tom pak staví další komunikaci: snaží se navázat přátelský a důvěrný vztah, potom už je snadné navrhnout osobní schůzku.
Pachatelé se často vydávají za někoho úplně jiného, než ve skutečnosti jsou: pokud se chtějí dostat do přízně osmileté dívenky, často si hrají na stejně starou holčičku a povídají si s ní třeba o domácích mazlíčcích. U starších děvčat se jim může vyplatit vydávat se za osmnáctiletého chlapce apod.
Důležitým rysem komunikace je trpělivost: pachatelé si vydrží i dlouhé měsíce jen tak povídat, aby si k sobě svou oběť pevně připoutali a s jistotou získali její důvěru. Často k tomu využívají i dárky a podplácení, dítěti například posílají kredit na mobilní telefon. Součástí kybergroomingu může být i vydírání – pachatel od oběti získá např. intimní fotografie. Jakmile je má jednou v ruce, může dítě pod pohrůžkou zveřejnění nutit k čemukoliv – třeba k opakovanému osobnímu setkání, kde pachatel oběť zneužívá.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd