Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Kyberšikana je palčivý problém, který se rychle rozšiřuje i do českých škol a dětských kolektivů. Obecně se jako kyberšikana označuje užití komunikační a informační technologie, zejména mobilních telefonů a Internetu, k úmyslnému ublížení druhým. Přečtěte si, jak konkrétně se může kyberšikana projevovat.

Kybernetická šikana má stejný cíl jako klasická fyzická šikana: ublížení a ponížení oběti. Kybernetická šikana přitom ale používá jiné prostředky, kromě toho se ale od klasické šikany liší dalšími rysy.

V čem je kyberšikana jiná?
 

ANONYMITA – agresor se méně bojí přistižení a trestu
 

NEOMEZENOST ÚTOKU 
- časová – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
- prostorová – osobní setkání není nutné, je možné šikanovat online
 

PROFIL AGRESORA A OBĚTI – fyzická převaha nebo věkový rozdíl nehrají roli, obětí útoků nemusí být jen outsider
 

„OSLOVENÍ“ ŠIROKÉHO PUBLIKA – prostřednictvím Internetu a mobilních telefonů se útočná informace rychle rozšíří k mnoha lidem. Ti ji potom mohou léta uchovávat 
 

OBTÍŽNÁ KONTROLOVATELNOST – šikana těžko zjistitelná rodiči, učiteli, chybí obvyklé znaky šikanování, dítě nemá modřiny, zničené věci apod.
 

NEZÁMĚRNOST – v některých případech si agresor neuvědomuje, že ubližuje, nepozná, že vtip už přestal být vtipem
 

KYBERŠIKANA VYŽADUJE MÉNĚ ÚSILÍ – útok se nemusí opakovat, přesto ale může způsobit

DLOUHODOBÉ TRAUMA OBĚTI – klasická šikana většinou sestává z jednotlivých útoků, které sesice opakují, ale dílčí útok pro oběť vždy skončí. U kyberšikany stačí např. jedna SMS, email apod., oběť se k nim stále vrací může tak i měsíce žít v traumatu. Útočné SMS, Emaily, fotografie apod. jsou trvalejší než jednotlivé fyzické útoky.

Jak se moderní technika zneužívá k šikanování?


Mobilní telefon umožňuje být stále v kontaktu, volat a posílat zprávy, pořizovat a posílat fotky a videa, poslouchat hudbu, hrát hry, být online a odesílat emaily. Stejně tak je ale možné ho zneužít k nepříjemným telefonátům a zprávám včetně výhružek, zastrašování a obtěžování. Mobilní telefony se také často zneužívají k natáčení různých ponižujících videí.


Instant Messenger (IM) a chatovací místnosti - Podobně jako u mobilních telefonů, i zde lze rychle a efektivně komunikovat s přáteli, zároveň je ale možné rozesílat různé nepříjemné zprávy, vulgární obsah nebo anonymní výhrůžky


Email - Kromě posílání klasických emailů, které mohou být podobně jako u chatu také vulgární nebo urážlivé, se přes emailovou poštu dají schválně rozesílat viry apod.


Webkamera umožňuje pořizovat fotky, nahrávat zprávy a povídat si živě přes obrazovku. Webkamerou ale lze vytvářet a šířit nevhodný obsah, přes webkameru je poměrně jednoduché přimět mladé lidi k nevhodnému chování a získanou nahrávkou potom mladými lidmi manipulovat.


Díky sociálním sítím jsou mladí lidí v kontaktu s přáteli, hledají nové kontakty v rámci internetové komunity, zveřejňují fotky apod. I na sociální sítě se ale mohou posílat i nepříjemné komentáře, ponižující obrázky a videa. Dokonce je možné vytvářet falešné profily právě za účelem šikanování nebo obtěžování.


Webové stránky pro sdílení videí, např. YouTube, bývajím často místem, kde se zveřejňují různá ponižující videa. Odkazy na tyto filmy potom kolují po známých oběti.
Přečetěte si, jak můžete jako rodiče a učitelé kyberšikaně předcházet 

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!