Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Teenageři a mobilní telefony dnes už patří neoddělitelně k sobě. Mobilní telefon toho nabízí spoustu a telefonování je už vlastně okrajová činnost. Kromě nezbytného psaní SMS teenageři mobil používají k připojování na Internet, stahují a kupují hudbu a vyzváněcí melodie a rádi mobilem fotí sebe a své kamarády. A videokamera už také patří ke standardnímu vybavení mobilu.

Všechno, co dnešní telefony nabízejí, může přinášet spoustu zábavy, ruku v ruce s tím ale jdou i nové způsoby, jak tyto nové technologie zneužít. Mobilní telefony se tak stávají jedním z nástrojů nové formy šikany, tzv. kyberšikany.

Kyberšikana se projevuje v e-mailové poště, v sociálních sítích, ale i v mobilních telefonech. Právě to, že teenager má mobilní telefon téměř neustále v ruce, dělá z mobilu silnou zbraň. Telefonem je totiž možné:
– fotografovat nebo natáčet oběť v choulostivých situacích,
– fotografie a videa rozesílat na další mobilní telefony,
– oběť bombardovat urážlivými SMS, obtěžovat ji anonymními a výhružnými telefonáty.

Mobilní telefony mají v životě teenagerů výsadní postavení a tak není divu, že se ani jim kyberšikana nevyhnula. Naopak, s používáním mobilních telefonů se dokonce rozvinuly specifické praktiky šikany:

Outing je nový pojem, který sice mezi teenagery často neuslyšíte, s jeho projevy se ale setkáte častěji: jde o fotografování a natáčení oběti v intimních a trapných situacích, například při převlékání nebo na toaletě, a následné zveřejnění takových materiálů, nejčastěji na internetu. Pachatelé outingu se někdy dokonce mohou snažit oběť vydírat a přimět ji, aby choulostivé informace o sobě zveřejnila sama.

Happy Slapping je nový alarmující trend mezi teenagery, kdy je nic netušící oběť fyzicky napadena skupinou útočníků. Další z pachatelů zároveň celý útok natáčí většinou pomocí videokamery v mobilním telefonu. Záznam se potom obvykle rozšíří na internetu nebo ho pachatelé rozesílají na mobilní telefony kamarádů svých a kamarádů oběti. Oběť je tak traumatizována několikanásobně: jak samotným útokem, tak i následným ponižujícím zveřejněním videa.
Existuje několik typů videí obsahujících násilí. Některá jsou jen zinscenována, jiná jsou tvořena úryvky z filmů, ostatní jsou nahrávky skutečných násilných činů. Stále častěji se na internetu objevují i videa zachycující znásilnění nebo smrt. A asi není nutné připomínat, že jde o trestný čin.
Samotné mobily nejsou příčinou šikany, násilí je společenský fenomén, který nesouvisí s rozvojem technologií: teenageři procházejí obdobím, kdy chtějí zkoušet nové věci, zkoušet hranice, ukázat se před partou a být v něčem zajímaví. Často si přitom neuvědomí, že už dávno překročili mantinely nevinné legrace. Kyberšikana tak často bývá nevědomá a neúmyslná, zraňuje ale úplně stejně.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!