Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Sociální sítě jsou trendy: vzniká stále více internetových stránek, na kterých se scházejí lidé z celého světa a baví se spolu o společných zálibách, posílají si fotky, videa, vyměňují kontakty, hrají společně hry. Výčet možností a aktivit v sociálních sítích je opravdu dlouhý. Už dnes mají tahle společenství stovky milionů členů – sociální sítě, jako je Facebook nebo mySpace podle expertů využívá na 250 milionů lidí na celém světě a číslo se každým dnem zvyšuje.

Internetové sociální sítě si pro sebe objevili hlavně mladí lidé a právě oni jsou těmi, kdo na internetu zveřejňují své osobní údaje a soukromé materiály.

Osobní data – veřejně vystavená


Komunikace v sociálních sítích je zábavná, rozvíjí přátelství a sociální dovednosti, je možné komunikovat s celým světem bez ohledu na hranice. Kontakty v těchto sítích ale přináší i určitá bezpečnostní rizika. Není nejmenší problém sestavovat celé profily osobností jen na základě údajů, které o sobě lidé prozradí na internetu. Dozvědět se něco o člověku, kterého jste nikdy v životě neviděli a nikdy s ním nemluvili, nebylo nikdy tak snadné, jako dnes. Provozovatelé velkých sociálních sítí stále častěji čelí zneužití nabízených služeb, některé agentury například od uživatelů zjišťují osobní data a zneužívají je pak k reklamním účelům.
Těmto rizikům se uživatelé sociálních sítí vystavují zcela dobrovolně. Kdo chce totiž poznat lidi se stejnými zájmy, musí o sobě popravdě sdělit, co má rád a co nesnáší, co rád dělá a o co se v životě zajímá.
Často se také objevují uživatelé internetu, kteří vytvářejí falešné virtuální identity, aby se blíže seznámili s dalšími uživateli sociální sítě a získali jejich důvěru, kterou mohou později snadno zneužít.
Stává se také, že se v sociální síti objeví data, která nemají na veřejnosti a především mezi teenagery co pohledávat. I z českého Facebooku provozovatelé musí čas od času vymazat obsah, který není přístupný mládeži.

Data mohou chránit samotní uživatelé


Bezpečnost v sociálních sítích není nutně záležitostí poskytovatelů, i uživatelé se na ní mohou aktivně podílet. Především by měli rozumně zacházet s vlastními daty. O tom, co vznikne doma na počítači, se nakonec může dozvědět celý svět, i když ne každému je to hned při psaní jasné. Na veřejně dostupných sekcích uživatelských profilů proto nemají příliš osobní věci co pohledávat. A o to, co se v sociální síti objevuje, se mohou starat i samotní uživatelé: Všichni seriózní provozovatelé sociálních sítí jsou vděční za informace o pochybném obsahu a v případě nutnosti mohou rychle zasáhnout a tyto materiály smazat.

Kybernetická šikana


Jedno z nepříjemných témat, které se nevyhnulo ani virtuálnímu světu, je šikana. V sociálních sítích se šikana samovolně vystupňovala a získala podobu, které se dnes říká kyberšikana nebo kybernetická šikana (angl. cyberbullying). Zatímco běžná šikana se většinou omezuje na prostory školy, ve virtuálním prostoru teď mohou být kdykoli a snadno obtěžovány a terorizovány děti, teenageři, ale třeba i učitelé. Na druhou stranu se nabízí možnost v sociálních sítích tuto psychickou zátěž oběti regulovat, a to právě solidárností ze strany jiných uživatelů. Možnosti se tedy nerozšířily pouze pro pachatele šikany: Díky nahlašovacím mechanismům sociálních sítí mají oběti možnost okamžitě se obrátit na provozovatele stránek, kteří na to mohou ihned reagovat.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!