Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Sociální sítě jsou opravdový fenomén. Například původně americká sociální síť Facebook.com měla v České republice ještě v listopadu 2008 „jen“ 100 tisíc členů, o rok později bylo na Facebooku zaregistrovaných přes milion Čechů. A 20 % z nich jsou mladí lidé do 18 let.
Komunikace v sociálních sítích je stále významnější složkou aktivit teenagerů na internetu. Proč? Co je na tom tak vzrušujícího a lákavého, že se nezdráhají naplno sdělovat ani ty nejintimnější detaily?

  1. Prezentovat se, ukázat se světu, to je to, po čem každý teenager touží. Sociální sítě k tomu dávají skvělou příležitost i stydlivějším jedincům.
  2. Někdy je těžké v okolí bydliště nebo ve třídě najít lidi se stejnými zájmy. Sociální sítě umožňují snadno najít vrstevníky, které zajímá stejná hudba nebo filmy, a donekonečna si o tom povídat nebo si posílat odkazy.
  3. Zatímco v reálném životě mají dospívající někdy potíže navazovat kontakty s novými lidmi, sociální síť jim umožňuje nenuceně se přimíchat do rozhovoru ostatních a spřátelit se například s kamarádem kamaráda.
  4. Sociální síť je zábavná, i když se teenagerovi zrovna vůbec nechce s nikým mluvit. Může jen brouzdat po stránkách kamarádů a číst si, co právě dělají, nebo jen sledovat jejich diskuze s ostatními. Naopak, když má dospívající komunikativní náladu, může o sobě ostatním dávat vědět na své stránce a aktivně si s nimi dopisovat, domlouvat se na schůzkách apod.
  5. Móda a trendy fungují i na internetu: Když mají všichni ze třídy profil na sociální síti a společně se domlouvají na tom, jak vyzrát na domácí úkoly nebo kdy vyrazí do kina, není zbytí, nikdo nechce zůstat pozadu.
  6. Kontakt s vrstevníky je důležitá věc, někdy je náročné ho udržovat se všemi kamarády. V sociální síti může být teenager ve spojení se všemi svými přáteli najednou.
zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd