Logo
Vytisknout tuto stránku

Chatování a komunikace vůbec láká i ty nejmenší školní děti a je to i jedna z prvních aktivit, kterou na internetu zkouší. Děti zkrátka baví povídat si s vrstevníky a sdílet s nimi svoje koníčky. Přiměřená internetová komunikace může život dětí a dospívajících obohacovat, zároveň jsou s ní ale spojena významná rizika, jako je kybernetická šikana, pronásledování nebo lákání ke schůzce za účelem pohlavního zneužití. Proto přinášíme několik tipů, jak můžete přispět k tomu, aby bylo vaše dítě při chatování v bezpečí.

Buďte se svými dětmi

Zákony na ochranu dětí nemůžou nahradit zodpovědnost rodičů a učitelů. Neznamená to sice, že musíte děti pořád vodit za ručičku a kontrolovat je. Měli byste ale vědět, kde se vaše děti pohybují. Zároveň byste je měli doprovázet při sbírání prvních zkušeností z chatování, abyste je případně mohli ochránit před hrozícím nebezpečím. To platí především pro mladé chattery-začátečníky. Čas od času se zapojte do aktivit svého dítěte v chatu, ukažte zájem o to, co tam dělá, co se mu líbí a s kým si povídá.

Vymezte chatovací místnosti

Společně se svým dítětem najděte jeden nebo více chatů, které odpovídají jeho zájmům a věku a ve kterých se cítí dobře a bezpečně. Pro děti do 12 let jsou lepší chaty s alespoň částečným dohledem provozovatele (jako např. chat na www.alik.cz). Adresy těchto chatů můžete vložit do záložek oblíbených. Dítě se tak jediným kliknutím myši dostane přímo do chatu.

Určete bezpečnostní pravidla

Připravte děti na základní věc: kamarád v chatu často není ten, za koho se vydává. Přiměřeně jeho věku dítěti vysvětlete, na co si musí dávat v chatu pozor, co se mu může stát, a co má dělat, když se dostane do potíží. Pomoct může chatovací tahák (vytvořit a vložit odkaz), můžete ho s dítětem vystřihnout a pověsit třeba na nástěnku u počítače. Když se něco přihodí, nepanikařte. Jinak se může stát, že se vaše dítě bude příště bát říct vám o tom, že se mu něco stalo. Naučte své dítě základní pravidlo: Nesmí se nikdy sejít s někým, s kým se seznámilo v chatu. Dospívající by se neměli scházet s výrazně staršími lidmi, především by ale nikdy neměli jít na setkání sami.

Promluvte si o problémech

Urážky a nepřátelské chování si děti berou hodně osobně a ještě si od nepříjemných zážitků neumějí vytvořit odstup, jsou z nich rozčílené nebo mají strach. Dítě také obvykle neumí zvládnout situace, kdy mu někdo pošle nějaký urážlivý nebo pornografický materiál. Obvykle na takové situace reagují zmateností, odporem a pocity viny. V takovém případě berte zážitek dítěte vážně, mluvte s ním v klidu a opatrně a hlavně mu nepřikládejte žádnou vinu.

Dělejte bezpečnostní kontroly

Chat, ve kterém si chce vaše dítě povídat, zkontrolujte. Zjistěte, jestli a jak se v chatu řeší a postihují přestupky a hrubé chování, jak se do rozhovoru vkládá moderátor a jestli v něm jsou tlačítka pro ohlášení nepravostí nebo pro ignorování nepříjemných uživatelů. I ve všeobecných chatech jsou často možnosti uživatelských bezpečnostních nastavení, která zvyšují bezpečnost, například přijímají jen vzkazy od přátel apod. Připravte se ale na to, že chvíli potrvá, než se seznámíte se všemi možnostmi a nastaveními.

Omezte dobu pro chatování

Chatování je jedna z forem mediálního konzumu. Dohodněte se s dítětem na tom, jak dlouho, kde a s kým smí chatovat. Přátelé z chatu by neměli zastínit nebo nahradit kamarády z reálného života. Dejte pozor na to, aby se dítě ve virtuálním světě neztratilo. Nejlepší metodou, jak toho dosáhnout, je dostatek jiných zajímavých aktivit ve volném čase.

Ohlaste nevhodné nebo nezákonné chování

Pokud se vám na internetu nebo v chatu něco nelíbí, můžete se obrátit na provozovatele chatu nebo na horkou linku pomoci, která bude vaše upozornění dál řešit ve spolupráci s policií.

Copyright © Národní centrum bezpečnějšího internetu
Our website is protected by DMC Firewall!