Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Teenageři a komunikace na internetu (11)

Díky novým technologiím získala komunikace mezi lidmi úplně nové dimenze: ať už je to mobilní telefon, email, chat, aplikace instant messagingu nebo internetové sociální sítě, všechny tyto moderní komunikační prostředky boří hranice mezi lidmi.

Teenageři a komunikace na internetuKomunikace ještě nikdy nebyla tak snadná, vzkazy jsou dnes přenášeny nejrychleji v historii a jedním pohybem prstů může jeden jediný člověk oslovit tisíce lidí. Nezastupitelnou roli přitom nové komunikační technologie hrají hlavně v životě dětí a teenagerů.
S nekonečnou komunikací jsou ale úzce spjatá i vážná rizika. Možnosti využití komunikačních technologií jsou totiž stejně široké jako možnosti jejich zneužití, většina mladších uživatelů si to ale neuvědomuje. Přinášíme proto informace a rady, jak zajistit bezpečí při komunikaci prostřednictvím nových technologií. Rizikům sice můžou předcházet i technická opatření, důležitější je ale povědomí o tom, co může při moderní komunikaci hrozit. Nejrizikovějším faktorem je totiž sám člověk a jeho vlastní chování…

Sexting je složenina dvou anglických slov: „sex“ a „texting“. Texting tu charakterizuje posílání textů a obrázků prostřednictvím mobilního telefonu. O sextingu se mluví, když lidé sami sebe fotí v různých sexuálně dráždivých pozicích nebo polonazí apod. a obrázky potom rozesílají mobilním telefonem.

Číst dál...

Kyberšikana je palčivý problém, který se rychle rozšiřuje i do českých škol a dětských kolektivů. Obecně se jako kyberšikana označuje užití komunikační a informační technologie, zejména mobilních telefonů a Internetu, k úmyslnému ublížení druhým. Přečtěte si, jak konkrétně se může kyberšikana projevovat.

Číst dál...

Teenageři a mobilní telefony dnes už patří neoddělitelně k sobě. Mobilní telefon toho nabízí spoustu a telefonování je už vlastně okrajová činnost. Kromě nezbytného psaní SMS teenageři mobil používají k připojování na Internet, stahují a kupují hudbu a vyzváněcí melodie a rádi mobilem fotí sebe a své kamarády. A videokamera už také patří ke standardnímu vybavení mobilu.

Číst dál...

Sociální sítě jsou trendy: vzniká stále více internetových stránek, na kterých se scházejí lidé z celého světa a baví se spolu o společných zálibách, posílají si fotky, videa, vyměňují kontakty, hrají společně hry. Výčet možností a aktivit v sociálních sítích je opravdu dlouhý. Už dnes mají tahle společenství stovky milionů členů – sociální sítě, jako je Facebook nebo mySpace podle expertů využívá na 250 milionů lidí na celém světě a číslo se každým dnem zvyšuje.

Číst dál...

Sociální sítě jsou opravdový fenomén. Například původně americká sociální síť Facebook.com měla v České republice ještě v listopadu 2008 „jen“ 100 tisíc členů, o rok později bylo na Facebooku zaregistrovaných přes milion Čechů. A 20 % z nich jsou mladí lidé do 18 let.
Komunikace v sociálních sítích je stále významnější složkou aktivit teenagerů na internetu. Proč? Co je na tom tak vzrušujícího a lákavého, že se nezdráhají naplno sdělovat ani ty nejintimnější detaily?

Číst dál...

Především mladí uživatelé internetu pro sebe objevili tzv. sociální komunity (např. Spolužáci.cz, MySpace, Facebook atd.). Ať už jsou nabízené možnosti nového sociálního propojení jakkoli lákavé a užitečné, je s nimi spojen jeden problém – mladí uživatelé o sobě sdělují často velmi ochotně mnoho osobních dat: jméno, koníčky, partnerský stav nebo dokonce adresu bydliště. Mnohým z nich přitom vůbec není jasné, že jejich soukromé údaje a fotky jsou v sociálních sítích často veřejné, že je může vidět kdekdo a dál s nimi nakládat.

Číst dál...

Chatování a komunikace vůbec láká i ty nejmenší školní děti a je to i jedna z prvních aktivit, kterou na internetu zkouší. Děti zkrátka baví povídat si s vrstevníky a sdílet s nimi svoje koníčky. Přiměřená internetová komunikace může život dětí a dospívajících obohacovat, zároveň jsou s ní ale spojena významná rizika, jako je kybernetická šikana, pronásledování nebo lákání ke schůzce za účelem pohlavního zneužití. Proto přinášíme několik tipů, jak můžete přispět k tomu, aby bylo vaše dítě při chatování v bezpečí.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
NCBI Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!