Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Pro děti a teenagery jsou nová média úplně samozřejmou součástí jejich života: díky nim komunikují, baví se, ale používají je i při přípravě do školy. Proto se někdy může zdát, že u počítače a na internetu tráví příliš mnoho času. Většinou je jejich chování naprosto v pořádku, i u takhle mladých uživatelů už ale odborníci zachytili závislostní chování.

Co můžete udělat vy, abyste tomu předešli?

  • Internet a hry určitě zbytečně neočerňujte a nezakazujte, tím jenom vyvoláte konflikt a hádku se svým dítětem. Za žádných okolností dítěti jen tak nic nepředhazujte, vyhněte se obecným výčitkám typu – „ty jen sedíš u počítače“ nebo „jsi moc na internetu“ apod. Naopak, pokud jste znepokojeni, bavte se s dítětem o tom, co konkrétně dělá, případně jak by se to dalo konkrétně omezit.
  • Zjistěte, proč to vaše dítě s používáním internetu a počítače přehání. Může se cítit osamocené nebo má problémy se školou, před kterými utíká.
  • Společně se dohodněte na pevných pravidlech používání počítače, internetu, ale i televize apod. Nezapomeňte, že striktně a pevně nastavené denní časy nemusí stačit například u některých týmových počítačových her, kde se vyžaduje delší souvislá účast hráče. Dohodněte se s dítětem raději např. na celkovém týdenním součtu hodin, které si vaše dítě volně rozdělí – bude tak moct hrát někdy i déle.
  • Herní vášeň nebo slabost pro internet nepodporujte přespříliš tím, že byste dítěti nosili jídlo přímo k počítači nebo tím, že byste místo něj uklízeli.

Zmíněné rady mohou pomoct předcházet nevyrovnané používaní médií, rozhodně ale nevyléčí rozvinutou závislost. V takovém případě vyhledejte odbornou pomoc, např. v naší poradně.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!