Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Děti a teenageři se ve světě počítačových her pohybují jako doma a vy jako jejich rodiče můžete mít někdy problém pochopit, co vlastně dělají. Je přirozené, že vás to může znepokojovat. Níže je proto pro vás několik tipů, na co byste měli dávat pozor.

Tip č. 1: Nebuďte lhostejní!

Zjistěte si podrobnosti o různých herních žánrech a momentálně nejžhavějších hrách. O obsahu a věkových hranicích nejběžnějších her toho můžete hodně zjistit v herních časopisech (např. Level) nebo na internetu. (Odkaz na další články v sekci hry.)

Tip č. 2: Mluvte se svým dítětem!

Zájem a názorová výměna jsou nejdůležitější. Ptejte se, v čem hra spočívá a co je jejím cílem. Ptejte se svého dítěte, jaké to pro něj je, když hraje nebo když ve hře střílí – důležité je, aby mohlo o svých zážitcích mluvit. Tím se naučí o věcech přemýšlet a nebude jen pasivně hrát.

Tip č. 3: Taky si zahrajte!

Překonejte sami sebe a taky si zahrajte. Zjistíte, že hrát počítačovou hru je zábava, že hraní může opravdu strhnout. A i když budete mít z hraní spíše rozpačitý dojem, budete aspoň o tématu moci zasvěceně mluvit.

Tip č. 4: Dohodněte se společně na pevných pravidlech!

Společně se svým dítětem se dohodněte na závazných pravidlech pro práci s počítačem i pro další média. To se týká samozřejmě i televize, herních konzolí nebo internetu.

Tip č. 5: Zkuste třeba tato omezení:

Pro lepší orientaci mohou posloužit některé z následujících časových údajů: tří až čtyřleté děti by neměly hrát déle, než 20 minut denně. 11 až 15letým můžete denně povolit průměrně 1 až 2 hodiny hraní. Můžete dát teenagerovi volnost v tom, jestli chce každý den vyčerpat denní dávku, anebo jestli si je bude spojovat podle potřeby.

Tip č. 6: Dbejte na věkovou hranici!

Každá hra by měla být označena doporučenou věkovou hranicí. To, jestli je hra vhodná, byste ale měli určit nejenom podle udané věkové hranice, ale i podle vývojového stadia vašeho dítěte.

Tip č. 7: Jděte příkladem!

Vysvětlete vašemu dítěti, k čemu jsou zákony a co je to autorské právo. Jistě nezapůsobí moc přesvědčivě, když přímo před dětmi instalujete kradený software, ilegální verze her, nebo když budete stahovat hudbu či filmy z P2P sítí.

Tip č. 8: Nabídněte alternativy!

Děti často sedí u počítače nebo před televizí čistě z dlouhé chvíle. Jako protiváhu nabídněte vašemu dítěti společné akce. Rozhodně počítač nepoužívejte jako „paní na hlídání“.

Tip č. 9: Vyměňujte si zkušenosti!

Ostatních rodičů se ptejte, jak řeší používání počítačů u svých dětí. Informujte se a vzájemně se podporujte – získáte jistotu i nové zkušenosti.

Tip č. 10: Nepoužívejte hry jako výchovnou metodu!

Počítačové hry nepoužívejte jako odměnu nebo trest. Tím jen říkáte, jak jsou důležité v každodenním životě vašich dětí. Raději vyžadujte dodržování závazné dohody: nejdřív úkoly, potom přestávka, pak hodina hraní.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!