Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Počítačové hry se v posledních letech staly velmi populárním druhem zábavy, a to nejen pro děti a teenagery. Podobně jako hudba, filmy nebo třeba sport jsou součástí naší společnosti a kultury, a jsou také oblíbenou možností trávení volného času. A jejich vliv a význam navíc neustále roste.

Lidé se zkrátka rádi baví a rádi si hrají, a počítačové hry to umožňují. Velmi důležitým aspektem je také interaktivita. Na rozdíl od filmů nebo televize už člověk nemusí být jen pasivní divák, ale hru sám ovládá. Může hrát fotbal, jezdit na závodech, bojovat ve válce, nebo třeba postavit město. Může se zkrátka na nějaký čas přenést do virtuálního světa a zažít něco úplně nového.

Mezi nejznámější žánry patří akční hry, ve kterých hráč střílí po svých nepřátelích a snaží se sám nenechat zastřelit, strategické hry, kde ovládá třeba menší armádu a musí přemýšlet o různých taktikách a strategiích, jak porazit své protivníky, a RPG hry (role-playing games), což jsou v podstatě „hry na hrdiny“, ve kterých hráči zkoumají rozsáhlý herní svět, plní různé úkoly a postupně se zlepšují a získávají nové schopnosti. Ale známe také například sportovní hry, adventury, arkády a podobně.

Specifickou kapitolou jsou i tzv. „online hry“, ve kterých se mohou setkat stovky a tisíce hráčů z celého světa. Takové hry se nejčastěji označují jako MMORPG, neboli masivně multiplayerové online RPG hry. Výhodou a lákadlem je tedy kontakt s dalšími hráči a možnost určité komunikace a socializace (nejen s neznámými hráči, ale třeba i s kamarády).

Jen pro zajímavost, nejúspěšnější MMORPG hrou je „World of Warcraft“, který na světě hraje (a pravidelně platí měsíční poplatky) více než 10 milionů hráčů! World of Warcraft funguje již více než pět let a neustále se rozšiřuje o nový obsah, lokace, úkoly a podobně.

Obecně můžeme říci, že hry jsou lepším způsobem trávení volného času než třeba vysedávání u televize; ale i tak bychom se měli svým dětem věnovat. Zejména u malých dětí je nutné sledovat, co vlastně hrají, a jestli je to pro ně vhodné. Pro orientaci můžeme využít ratingový systém PEGI (Pan European Gaming Information), který hry hned na krabičkách označuje podle obsahu (např. násilí, vulgárního jazyka, sexuální tematiky) a doporučeného věku.

Děti by také neměly u počítače trávit celé dny, protože to jednak není zdravé, a zároveň může vzniknout závislost – podobně jako třeba na jídle, televizi nebo cigaretách. Vždy je zkrátka důležité najít určitou rovnováhu, a nabídnout svým dětem zajímavý a pestrý program, kde mohou být samozřejmě hry nebo televize, ale také škola, sport, kultura a další aktivity. Více o nepřiměřeném hraní a závislosti se dočtete zde.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd