Logo
Vytisknout tuto stránku

Základní stavební kameny ochrany počítače

 

Pro náš klidný spánek a kvalitní zajištění ochrany počítače je důležité mít k dispozici technické prostředky, které nám v boji s neviditelným nepřítelem pomohou. Ostatně, jak jinak detekovat desítky miliónů škodlivých virů, než s pomocí antivirového programu? Nebo jak zastavit automatizované útoky prostřednictvím internetu, než s pomocí firewallu?

Základními stavebními kameny bezpečnosti jsou následující aplikace

  • Antivirový program. Jeho používání je alfou i omegou celé informační bezpečnosti. Antivirový program je nutné používat správně a především zajistit, aby byl vždy v aktuální verzi. Nutné je dbát jak na aktuálnost virových databází (velcí světoví výrobci v současné době vydávají nové databáze každý den, v případě nutnosti i několikrát denně), tak na aktuálnost samotného programu. Mění se totiž způsoby infiltrace operačních systémů a technologie používané počítačovými viry, přičemž několik let starý antivirový program by si s nimi nemusel umět poradit.
  • Filtr spamu. Spam (nevyžádaná elektronická pošta) dnes není jen o záplavě nechtěných zpráv v e-mailové schránce. Je mnohem nebezpečnější: slouží k podvodům, nelegální přípravě půdy pro další útoky. Kromě toho neřešený spam lavinově generuje další množství spamu (aneb útočníci mají prostředky, jak zjistit, že jste zprávu otevřeli). Proto je více než kdy jindy nutné zajistit kvalitní filtrování nevyžádané pošty.
  • Personální firewall. Jedná se o počítačový program, který slouží coby pomyslná brána mezi jednotlivým počítačem a okolním prostředím (lokální síť nebo internet). Funguje tak, že přes něj prochází VEŠKERÁ komunikace, která je následně tříděna a filtrována. Hrozby, které personální firewall dokáže eliminovat, spadají do oblasti útoků síťových červů, brání počítač před napadením hackery, infiltrací škodlivého kódu z web stránky, zabraňuje neoprávněnému získání práv po síti, snižuje riziko bezpečnostního incidentu vinou lidské chyby, znesnadňuje odcizení informací…
  • Záplatování. Aktualizovat je nutné nejen antivirové programy, ale také ostatní software (operační systém, kancelářské aplikace, chatovací programy aj.) – počítačové viry a hackeři vůbec totiž mnohdy využívají různých zpravidla již známých a popsaných bezpečnostních problémů. Jinými slovy: hřeší na lidskou neznalost nebo pohodlnost.  
Copyright © Národní centrum bezpečnějšího internetu
DMC Firewall is a Joomla Security extension!