Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jako spam je označována jakákoliv masově šířená nevyžádaná pošta. Musí být přitom splněny obě podmínky: masovost i nevyžádanost.

Boj se spamem má dvě části. Jednak je to prevence, při které stačí především používat zdravý selský rozum. Neprozrazovat svoji e-mailovou adresu (pokud je to jen trochu možné), nevystavovat ji na webu (pokud je to jen trochu možné), nepřihlašovat se k odběru pochybných věcí nebo nevyplňovat formuláře (pokud je to jen trochu možné). Stejně tak neprozrazovat kontakty svých přátel – nabídka „poskytneme vám to a to“ za pět kontaktů na Vaše přátele znamená, že pro získání vlastní výhody kupčíte se soukromím někoho jiného.

Ovšem prevence není všelék. Rozesílatelé nevyžádané elektronické pošty se s pravděpodobností hraničící s jistotou ke kontaktu na Vás dříve či později stejně dostanou. Proto je zapotřebí spoléhat i na druhý pilíř boje se spamem a používat filtry spamu. Tedy programy, které třídí zrno od plev a spam od korektní pošty (nebo korektní poštu od spamu, záleží na úhlu pohledu).

Slovíčko hoax znamená v angličtině „žertík“ nebo „smyšlenku“ – počítačový hoax je přitom kombinace obého. Jde o nějakou nepravdivou nebo přinejlepším polopravdivou zprávu, která se šíří tzv. virálním způsobem. Ovšem nešíří se pomocí technických prostředků jako počítačový program, nýbrž s pomocí uživatelů a jejich počítačů.

Zpráva zkrátka žije tak, že je přeposílána dál a dál. Takto se „množí“ i „šíří“. Nebezpečná tedy není technicky. Své škody páchá jinak, a to ve formě poplašných zpráv, pomluv, dezinformací apod. Hoaxy se přitom netýkají pouze varování před neexistujícími počítačovými viry (jsou ale nejčastější a nejtypičtější), ale dnes se lze setkat s celou širokou paletou podobných nesmyslných zpráv. Tyto „varují“ třeba před problémy některého finančního ústavu (a následně působí „útok“ střadatelů na pobočky a bankomaty), slibují tisícové prémie (pokud e-mail pošlete tolika a tolika lidem), snaží se vzbudit soucit (zpravidla díky nějakému příběhu, který se nikdy nestal či je už dávno neaktuální) apod.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is a Joomla Security extension!