Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Jako spam je označována jakákoliv masově šířená nevyžádaná pošta. Musí být přitom splněny obě podmínky: masovost i nevyžádanost.

Boj se spamem má dvě části. Jednak je to prevence, při které stačí především používat zdravý selský rozum. Neprozrazovat svoji e-mailovou adresu (pokud je to jen trochu možné), nevystavovat ji na webu (pokud je to jen trochu možné), nepřihlašovat se k odběru pochybných věcí nebo nevyplňovat formuláře (pokud je to jen trochu možné). Stejně tak neprozrazovat kontakty svých přátel – nabídka „poskytneme vám to a to“ za pět kontaktů na Vaše přátele znamená, že pro získání vlastní výhody kupčíte se soukromím někoho jiného.

Ovšem prevence není všelék. Rozesílatelé nevyžádané elektronické pošty se s pravděpodobností hraničící s jistotou ke kontaktu na Vás dříve či později stejně dostanou. Proto je zapotřebí spoléhat i na druhý pilíř boje se spamem a používat filtry spamu. Tedy programy, které třídí zrno od plev a spam od korektní pošty (nebo korektní poštu od spamu, záleží na úhlu pohledu).

Slovíčko hoax znamená v angličtině „žertík“ nebo „smyšlenku“ – počítačový hoax je přitom kombinace obého. Jde o nějakou nepravdivou nebo přinejlepším polopravdivou zprávu, která se šíří tzv. virálním způsobem. Ovšem nešíří se pomocí technických prostředků jako počítačový program, nýbrž s pomocí uživatelů a jejich počítačů.

Zpráva zkrátka žije tak, že je přeposílána dál a dál. Takto se „množí“ i „šíří“. Nebezpečná tedy není technicky. Své škody páchá jinak, a to ve formě poplašných zpráv, pomluv, dezinformací apod. Hoaxy se přitom netýkají pouze varování před neexistujícími počítačovými viry (jsou ale nejčastější a nejtypičtější), ale dnes se lze setkat s celou širokou paletou podobných nesmyslných zpráv. Tyto „varují“ třeba před problémy některého finančního ústavu (a následně působí „útok“ střadatelů na pobočky a bankomaty), slibují tisícové prémie (pokud e-mail pošlete tolika a tolika lidem), snaží se vzbudit soucit (zpravidla díky nějakému příběhu, který se nikdy nestal či je už dávno neaktuální) apod.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd