Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Ohledně filtrování spamu se nedá říci jedno jediné absolutně platné obecné pravidlo. Protože kdyby existovalo, první, kdo by ho porušil, by byli rozesílatelé spamu. Filtry spamu se snaží každou zprávu analyzovat z desítek různých úhlů pohledu.

A jejich společným vyhodnocením pak dochází k závěru, zdali jde či nejde o spam. Díky této „hloubkové kontrole“ mají filtry poměrně vysokou úspěšnost a zachytávají značné procento spamu.

Pod pojmem „desítky úhlů pohledu“ si lze představit třeba vyhodnocování frekvence některých slov v textu, zkoumání, zdali e-mail nemá zfalšovanou adresu odesílatele (korektní zpráva něco podobného nemá zapotřebí), „umí“ číst i text v obrázcích, sleduje, zdali odkazy nevedou na známé stránky podvodníků apod. Je toho opravdu hodně a každý e-mail je během zlomku sekundy podrobený takovémuto „křížovému výslechu“, z něhož vychází s verdiktem vinen či nevinen. Spam či korektní pošta.

Žádný počítačový program sice není neomylný, nicméně dnešní filtry se vyznačují opravdu solidní úspěšností – čímž každý den šetří mnoho času strávených nad tříděním a mazáním nesmyslných zpráv. Nehledě na to, že už prosté otevírání spamu může být nebezpečné: jsou třeba škodlivé kódy, které se zcela automaticky spustí po pouhém otevření e-mailu. Stejně tak se rozesílatel spamu může jednoduše dozvědět (třeba pokud se do e-mailu stahuje obrázek z jeho serveru), že konkrétní osoba spam otevírá – a následně ji tak „zasype“ další lavinou nevyžádané pošty.

zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!