Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Hudba, filmy, programy, melodie, to všechno je možné stahovat z Internetu a jednoduše kopírovat. Tím už se ale dostáváme na tenký let autorských práv. Jak to s nimi vlastně je?

 

Obecně lze říct, že kopírováním například hudebních nebo filmových CD a DVD, se autorská práva neporušují. Je tu ale několik ALE:
Nesmí se natáčet provozování nějakého díla živě nebo ze záznamu. To znamená, že není dovolené natáčet např. v divadle na muzikálu, ale ani promítání filmu v kině.
Hudbu, filmy apod. je možné si pro vlastní potřebu kopírovat. Tím to ale končí, další šíření je zakázáno! Pokud se k získávání kopií používají tzv. peer-to-peer sítě, má to jeden háček. Tyto systémy totiž neumožní takovou kopii vytvořit, dokud uživatel komunitě sám nenabídne nějaké jiné dílo. Právě tímto šířením ale porušuje autorský zákon!
Výjimečné postavení mají počítačové programy: u nich je autorským zákonem zakázáno dělat jakékoliv kopie. Výjimkou jsou situace, kdy je nutné vytvořit záložní kopii, to už se ale posuzuje případ od případu. S počítačovými programy je proto lepší vůbec si nezahrávat.
Dobrou zprávou pro uživatele je to, že mnoho tvůrců vytváří volné programy, tzv. free software nebo freeware. Takové programy je možné volně kopírovat a šířit a žádná autorská práva se tím neporušují. Vždycky je ale dobré si předem přečíst podmínky, které tvůrce obvykle zveřejňuje na svých webových stránkách.

Více z této kategorie: « Kde, co a jak stahovat z Internetu
zpátky nahoru
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd