Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

eSL+ MOOC

"Staňte se příštími šampiony eSafety"

Přihlaste se do online kurzu a získejte nové znalosti v oblasti online bezpečnosti. Kurz je určen pro pedagogy a spolupracující profesionály. Přihlásit se můžete zde.

A+ A A-

V posledních dnech proběhly médii alarmující informace o noční můře sociálních sítí s názvem Modrá velryba (Blue Whale). Jde o online formu hry v prostředí sociálních sítí, jejímž cílem po zapojení je plnit postupně celkem 50 úkolů zadávaných kurátorem. Úkoly mají sebepoškozující charakter, nutí hráče vstávat uprostřed noci, vyřezávat si na tělo různé motivy, pořizovat fotky a posílat je jako důkaz. Úkoly postupně nabývají na stále větší extrémnosti a padesátým je výzva ke spáchání sebevraždy.

První signály o těchto aktivitách se objevily v listopadu 2015 poté, co mladá dívka natočila video na rozloučenou krátce před tím, než skočila pod projíždějící vlak. Video se objevilo na ruské sociální síti V Kontaktě (VK, http://www.vk.com). Začalo se hovořit o fenoménu "Blue Whale" (modré velryby), "Wake me up at 4:20" (probuď mě ve 4:20), "hashtag F57" (podle motivu, který kurátoři nutí oběti vyřezávat na svá těla). Další dětské sebevraždy, které se postupně objevily v prostředí ruských sociálních sítí, byly spojovány právě s těmito fenomény.

Hra se postupně šířila i do dalších zemí, jsou signály o jejím výskytu na Slovensku a v Česku. Proto věnujte zvýšenou pozornost chování vašich dětí. Mají tendenci podléhat trendům, nejsou schopny rozeznat manipulace a snadno se tak mohou stát obětí podobných experimentů. Pokud byste pozorovali známky sebepoškozování u svých dětí, nenormální projevy jako vstávání uprostřed noci, skrývání se s technikou, uzavřenost, nesoustředěnost, propad klasifikace ve škole, raději se ihned poraďte s odborníky a hlaste vše policii. Stejně tak pokud objevíte náznaky podobných aktivit na sociálních sítích, nenechte je bez povšimnutí a hlaste je.

Varujte děti a mládež před nebezpečím podobných her.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd