Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Nejnovějším trendem v prostředí sociálních sítí je hacking jejich uživatelů. Vzhledem k nezodpovědnému a někdy až nepochopitelnému chování některých uživatelů nejde v mnoha případech o nic až zas tak těžkého. Cílem počítačových zločinců je ukradnout digitální identity a osobní údaje. Používají k tomu jednoduché nástroje a psychologické triky. Získané digitální identity posléze využívají k vlastnímu obohacení.

Mezery v softwaru lze záplatovat pomocí aktualizací, čímž se podstatně sníží možnost průniku hackerů do počítače. Existuje ale ještě jedna, mnohem rizikovější bezpečnostní slabina, proti které aktualizace programů nepomůže. A tou je uživatel.

Novým trendem hackerů začíná být „sociální hacking“: místo pokusů o přímý přístup k datům prostřednictvím operačního systému nebo prohlížeče nyní hledají počítačoví zločinci nové způsoby, jak s uživateli manipulovat a získat potřebná data přímo od nich. Jejich kořistí jsou digitální identity, které mají na internetovém černém trhu velkou cenu.

Tato nová forma „sociálního inženýrství“ ohrožuje především uživatele Facebooku a dalších sociálních sítí. Bezpeční tak mohou být pouze ti, kteří psychologické triky chápou a dokážou takové riziko eliminovat.
Pro preventivní ochranu před podobnými manipulacemi v prostředí sociálních sítí je dobré kromě vlastního nastavení soukromí přemýšlet o tom, jaké informace jsme ochotni o sobě sdělit v podstatě neznámým osobám. Pokud by se nám zdálo, že náš "dobrý známý" z prostředí inernetu se začíná chovat podivně a kupříkladu se zajímá o informace osobního charakteru, měli bychom zvýšit pozornost a raději si jinými komunikačními prostředky ověřit, zda je všechno v pořádku a nekomunikujeme už dávno se změněnou anebo skrytou identitou. Zdravá nedůvěra vůbec není na škodu a naopak nás může do budoucna ochránit před mnoha nepříjemnostmi, které si můžeme naší nekritickou důvěřivostí způsobit.

Pokud v prostředí sociálních sítí rádi komunikujete se svými známými, nezapomínejte, že svými aktivitami v prostředí online po sobě zanecháváte digitální stopu. Podle ní si lze snadno vytvořit obraz vaší osobnosti a ten sice nemusí, ale může být vyhodnocen a možná i zneužit proti vám.

Související témata:

Facebook monitoruje aktivity svých uživatelů a podezřelou komunikaci hlásí policii.
Oběti svého nepodařeného vtipu v komunikaci na Twitteru.

zpátky nahoru
Safer internet Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!