Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 9/2012 (9)

Vážení čtenáři,

v souvislosti se startem nového školního roku připravila organizace Insafe pro učitele prvních i druhých stupňů základních škol výukové nástroje, které by jim měly pomoci při výuce digitálních znalostí a zlepšení povědomí v oblasti bezpečné práce s internetem. Nabízené materiály jsou zpracovány moderní hravou formou tak, aby žákům nenásilným a zábavným způsobem vštípily základy bezpečného internetu a ochrany vlastního soukromí, které jsou při intenzivním používání sociálních sítí více než nutné. Lekce obsahují i videa s bohatou infografikou, takže i přesto, že většina podkladů je k dispozici v anglickém jazyce, jistě budou snadno pochopitelné a snadno využitelné při praktické výuce. Národní centrum bezpečnějšího internetu jeden z výukových materiálů lokalizovalo. Jde o hru s názvem „Pocitový barometr“, díky které si děti mohou velmi snadno uvědomit, že různí lidé se mohou ve stejných situacích cítit zcela odlišně. Cílem hry je naučit děti odlišné názory respektovat a tolerovat. Hru lze využít i pro zkoumání různých modelů chování zúčastněných hráčů při různých situacích, které lze hrou navodit. Všechny nástroje jsou k dispozici v elektronické verzi zdarma ke stažení z internetových stránek Saferinternet.cz.

S novým školním rokem zahajuje Evropská komise iniciativu k větší podpoře akceptace mimoškolního vzdělávání. Cílem doporučení je především zlepšit konkurenceschopnost mladých lidí, kteří v dnešní složité ekonomické situaci hledají práci a starším lidem, kteří z různých důvodů o práci přišli a mají nízkou kvalifikaci. V souvislosti s novou iniciativou vyzývá Evropská komise členské státy k ustanovení národních metodik a postupů uznávání neformálního vzdělávání, a to do konce roku 2015. To by mělo obyvatelům umožnit získat plnou anebo částečnou kvalifikaci na základě vzdělání, získaného mimo instituce formálního vzdělávání. Takovým systémem v tuto chvíli disponují pouze Finsko, Francie, Lucembursko a Nizozemí – což je důkazem, že takový systém lze uvést v praxi a je kde se inspirovat. Cílem nové aktivity Evropské komise, která je součástí iniciativy Evropa 2020, je zvýšit kompetence potenciálních uchazečů o práci, snížení celkové nezaměstnanosti, a tím nastartování ekonomického oživení. Přejme si, aby tato iniciativa přinesla kýžené výsledky, i když souhlasím s mnohými z Vás v názoru, že ty správné podněty je třeba hledat jinde. Nicméně jistě se shodneme na faktu, že bez odpovídajícího vzdělání, schopností a zkušeností se v dnešním světě prostě neobejdeme.

Úspěšný vstup do nového školního roku Vám přeje


Národní centrum bezpečnějšího internetu

www.saferinternet.cz

Téma měsíce: Kampaň „Back to school“

V souvislosti se startem nového školního roku 2012/2013 spustila organizace Insafe kampaň s názvem „Back to school“. V jejím rámci organizace připravila nástroje pro učitele, které by jim měly usnadnit výuku především v oblasti online bezpečnosti a zodpovědného užívání internetu a nejmodernějších komunikačních technologií. Ke kampani se přidává i Národní centrum bezpečnějšího internetu.

Číst dál...

Ze světa: Na Facebooku je přes 83 milionů falešných profilů

Facebook zveřejnil informace, podle kterých je v této nejpopulárnější síti přes 83 milionů falešných profilů. Podle informací, které Facebook vyplnil ve formuláři bezpečnostní komisi USA, se domnívá, že 8,7 % z 955 milionů uživatelů Facebooku jsou falešné profily. Největší část falešných profilů (4,8 % všech profilů sítě) patří uživatelům, kteří udržují duplikované účty.

Číst dál...

Bezpečnost: Občané EU mají obavy o bezpečnost osobních údajů a internetových plateb

Z nového průzkumu Eurobarometr vyplývá, že uživatele internetu velmi znepokojuje kybernetická bezpečnost: 89 % z nich se na internetu vyhýbá zveřejňování svých osobních údajů a 74 % souhlasí s tím, že se v loňském roce zvýšilo riziko, že se stanou obětí kyberkriminality.

Číst dál...

Sociální sítě: Hacking uživatelů v prostředí sociálních sítí

Nejnovějším trendem v prostředí sociálních sítí je hacking jejich uživatelů. Vzhledem k nezodpovědnému a někdy až nepochopitelnému chování některých uživatelů nejde v mnoha případech o nic až zas tak těžkého. Cílem počítačových zločinců je ukradnout digitální identity a osobní údaje. Používají k tomu jednoduché nástroje a psychologické triky. Získané digitální identity posléze využívají k vlastnímu obohacení.

Číst dál...

Sociální sítě – Facebook: Facebook monitoruje aktivity svých uživatelů a podezřelou komunikaci hlásí policii

Uživatelé sociální sítě Facebook, ale i jiných platforem, jsou pod dohledem. Jejich komunikace s okolím je monitorována a pokud je v ní detekován výskyt podezřelých slov aneb náznak podezřelého chování, je podáno hlášení policii. Screening se prování prostřednictvím softwaru, který prohledává komunikaci mezi uživateli na výskyt slov a frází, které mohou být podezřelé. Takovým případem může být výměna informací osobního charakteru anebo používání vulgárních výrazů.

Číst dál...

Z domova: České děti patří v Evropě k nejohroženějším riziky internetu. Umí jim ale čelit

Česká republika je po Estonsku druhá z 25 zemí Evropy, kde jsou děti a dospívající nejvíce vystaveni riziku sledování sexuálně explicitních materiálů na internetu, ať už chtěnému nebo nechtěnému. Vyplývá to z jednoho ze závěrů expertizy projektu EU Kids Online, který sledoval 25 tisíc uživatelů internetu ve věku od 9 do 16 let. V rámci České republiky se výzkum realizuje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Číst dál...

Jak na stížnosti na Facebooku?

Na Horkou linku nám často přicházejí hlášení týkající se problémů s Facebookem. Jedná se zejména o různé formy kyberšikany, zesměšňování a znevažování lidí. Nejběžnějším případem je vytvoření fiktivní stránky/profilu osoby a následné pomlouvání a další útoky na tuto osobu prostřednictvím právě vytvořeného profilu.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
NCBI Bezpečně online
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd