Menu

Stránky pro všechny zájemce o bezpečný internet

A+ A A-

Newsletter 4/2012 (5)

Vážení čtenáři,

přestože na kalendáři již pomalu otáčíte list posledního dubnového týdne, zvolili jsme pro úvodník dubnového newsletteru témata aprílovsky protichůdná. Posuďte sami. Podpora digitální ekonomiky je vedle tzv. „zelené ekonomiky“, sociální a zdravotní péče jednou z klíčových oblastí podpory rozvoje pro nadcházející období do roku 2020. Z celoevropského hlediska potřebuje 20 % pracovně aktivních lidí v současných podmínkách pokročilé znalosti ICT technologií a 90 % z nich se neobejde bez základních schopností práce s moderními technologiemi. Předpoklad vývoje hovoří v tom smyslu, že počet pracovních míst s vysoce kvalifikovanými pracovníky v oblasti ICT naroste do roku 2020 na počet 16 milionů a naopak lidé se znalostmi ICT technologií na nízké úrovni budou zástupci snižující se skupiny z celoevropského pohledu 12 milionů pracovně aktivních v r. 2020. Není tedy pochyb o tom, že v době, kdy dnešní generace internetových domorodců, trávících významnou část svého volného času v prostředí facebooku, doroste do věku aktivně přispívajících do společných zdrojů HDP, bez kvalitních znalostí práce s ICT jim bude velmi těžké konkurovat a je tedy více než nutné se
v oboru neustále vzdělávat.

Jiný pohled na celou věc ovšem nabízí výsledky studie Forensic Psychlogy, podle kterých má pravidelné užívání internetu velmi negativní vliv na to, jakým způsobem využíváme vlastní mozek. Na internetu se pomalu, ale jistě stáváme závislými, bez kalendáře a databáze kontaktů si nejsme schopni nic pamatovat, místo vlastních úvah raději přejíždíme očima názory druhých a vyhledávání a tříbení informací se smrskává ve schopnost vyhledávat na internetu – ovšem bez následného kroku ověření si relevance získaného zdroje. Lenivíme, nejsme schopni zpracovat a třídit množství informací, které se na nás hrnou. Internetový multitasking vede k roztříštěnosti naší pozornosti a nejsme schopni se soustředit na konkrétní úkol, který bychom dotáhli do důsledku. Celkově začínáme být ovlivněni internetovým prostředím, které nás formuje v našem dalším vývoji.

S ohledem na oba trendy může být východiskem vzít si z každého to lepší – neustále sledovat vývoj a sebevzdělávat se ve snaze zůstat konkurenceschopnými, a zároveň si zachovat nadhled a autentičnost vlastního úsudku. A aby se Vám to úspěšně dařilo nejen v roce 2020, ale i v druhém čtvrtletí tohoto roku, Vám přeje

Národní centrum bezpečnějšího internetu

Saferinternet.cz

Téma měsíce: Get online week 2012

Skončila kampaň Get Online Week – zájem o ni v mnohém překonal očekávání

Kampaň Get Online Week, která proběhla poslední březnový týden s cílem vzbudit zájem o digitální technologie,zlepšování vlastních schopností práce s nimi a rozšířit znalosti v oblasti online technologií je u konce. V jejím rámci proběhlo mnoho informačních kampaní ve více než 10 000 telecentrech a 50 zemích v Evropě, Asii a Africe. Vzdělávací organizace, knihovny, neziskové organizace a veřejná místa přístupu k internetu nabídly podporu rozšíření znalostí v užívání internetu prostřednictvím mnoha rozličných aktivit.

Číst dál...

Aktuálně: Vyhlášení výsledků soutěže k tématu Dne bezpečnějšího internetu 2012

Stačil letmý pohled do kalendáře a bylo jasno. Letošní soutěž, související s tématem Dne bezpečnějšího internetu 2012, je minulostí a v tuto chvíli je naší milou povinností vyhlásit její výsledky. V Národním centru bezpečnějšího internetu se do termínu uzávěrky sešlo celkem 29 přihlášek do naší soutěže, jejímž cílem bylo uspořádat jakoukoliv osvětově-informační aktivitu, související s tématem letošního SID 2012, kterým bylo propojování generací, vzájemné sdílení informací a společné objevování světa online.

Číst dál...

Soutěž o nejlepší webovou stránku s pozitivním obsahem pro děti

Národní centrum bezpečnějšího internetu vyhlašuje další ročník oblíbené soutěže
Znáte zajímavou internetovou stránku s obsahem vhodným pro děti ve věku 6 až 12 let? Myslíte si, že by mohla být dobrým vzorem pro další tvůrce internetových stránek? Nominujte ji do naší soutěže o "Nejlepší webovou stránku pro děti" a pomozte našim nejmenším poznávat svět internetu bezpečně a z jeho pozitivní stránky.

Číst dál...

Národní centrum bezpečnějšího internetu navštívila Gabriella Cseh z evropské centrály Facebooku

V rámci svého středoevropského turné navštívila Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) Gabriella Cseh, která v britské centrále Facebooku působí na pozici Head of Policy CEE a má na starosti především otázky bezpečnostní politiky Facebooku pro region střední a východní Evropy. Se zástupci NCBI probrala především otázku ochrany osobních dat, která je při aktivním používání nejrozšířenější sociální sítě jednou z nejdůležitějších, ke škodě samotných uživatelů často opomíjenou, oblastí.

Číst dál...
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
NCBI Bezpečně online
Our website is protected by DMC Firewall!